فروش سایت
خانه / رادمان / 10 گام جهت مراقبت از چرم طبیعی

10 گام جهت مراقبت از چرم طبیعی

چرم طبیعی ماده ای نفیس و گران بها است بنابراین لازم است نکاتی را جهت نگهداری بهتر از آن، رعایت نمود. در ادامه به 10 گام ساده برای مراقبت از چرم طبیعی اشاره می نماییم.

برای آنکه پوست چرم خام به چرم نهایی یا فینیش تبدیل شود باید مراحل دشواری طی و سختی های زیادی کشیده شود. چرم طبیعی و یا چرم اصل که از فرآوری پوست خام دام حاصل شده، ماده ای باارزش و بادوام است که برای حفظ دوام آن بایستی چندین نکته را رعایت نمود. در ادامه این مطلب 10 گام ساده و آسان که با رعایتش می توانید از محصول چرم خود بخوبی مراقبت و نگهداری کنید عنوان می شود. امید است که با رعایت آن بتوانید بخوبی از کالای چرم خریداری شده و گران خود به بهترین وجه ممکن مراقبت و نگهداری نمایید.

 1. دوری چرم طبیعی از تابش مستقیم خورشید

  چرم طبیعی وقتی به مدت زیاد در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد خشک می شود و این خشکی باعث ترک برداشتن چرم طبیعی و خرابی آن می شود. بنابراین باید سعی نمود لباس و یا محصول تولید شده از چرم طبیعی را حتی المقدور دور از نور مستقیم خورشید قرار داد. بهتر است محصول را در یک محیط تاریک و خشک مثل کمد اتاق تان قرار دهید.

 2. قرار دادن چرم طبیعی در محیط خشک و خنک

  باید این مورد را بدانید که اگر کالای چرمی خود را که تولید شده از چرم طبیعی است در یک مکان گرم و مرطوب قرار دهید این امکان وجود دارد که ظرف چند روز کیف یا لباس چرمی  محبوب تان کپک زده و بوی بد به خود گیرد. در چنین حالتی حتی ممکن است که دیگر نتوانید از محصول خود استفاده کنید و شاید هرگز نشود بوی بد آن را از بین ببرید بنابراین در انتخاب مکان مناسب قرارگیری محصول چرمی دقت لازم را کرده و سعی نمایید آن را در محیط های خشک و خنک قرار دهید.

 3. چرم طبیعی را از وسایل آسیب زننده دور نگه دارید

  توجه داشته باشید که اگر چرم محصول شما با یک شی تیز پاره شود و یا لکه بخصوصی روی آن بریزد شاید امکان تعمیر برای آنکه مثل روز اولش شود نباشد. بنابراین باید پیش از وقوع حادثه جلوی آن را بگیرید. از همین روی بهتر است که از قرار دادن چرم طبیعی خود در کنار وسایل و لوازم آسیب زننده دور نگه دارید.

 4. واکس زدن چرم طبیعی

  چرم طبیعی به مرور زمان و استفاده طولانی مدت از آن، خشک می شود به همین منظور واکس های بخصوصی ساخته شده تا در صورت بروز خشکی، بتوان رطوبت را به چرم برگرداند و آن را تر و تازه نمود. واکس مخصوص هر محصول از طریق فروشگاه های معتبر محصولات چرمی قابل تهیه و خریداری می باشد.

 5. حفظ شکل ظاهری محصول چرمی

  این مورد بیشتر برای کیف های تولید شده از چرم طبیعی مصداق دارد. چنانچه یک کیف چرم طبیعی دارید و برای مدتی نمی خواهید از آن استفاده کنید بهتر است داخل کیف را با مقداری روزنامه یا کاغذ باطله پر کنید تا کیف شکل خود را از دست ندهد. برای کفش نیز می توانید همینکار را انجام دهید.

 6. پاک کردن لکه ریخته شده بر روی چرم طبیعی

  اگر بر روی محصول چرم شما لکه ای ریخته شود بایستی هر چه سریعتر اقدام به حذف آن کنید. البته باید این را بدانید که حذف لکه، به جنس و نوع چرم هم بستگی دارد. این که چرم شما یک چرم صاف و براق بوده و یا از نوع جیر و اشبالت باشد سبب انتخاب تکنیکی متفاوت برای پاک کردن لکه می شود. بنابراین در درجه اول سعی کنید چرم طبیعی تان کثیف نشود و در مرحله بعدی در صورت بروز این اتفاق بایستی به سرعت با روش درست و صحیح ارائه شده، لکه را حذف نمود. توجه کنید که هرگز سعی نکنید به زور لکه ای عمیق را از سطح چرم پاک کنید چون در آنصورت ممکن است بافت چرم آسیب ببیند.

 7. گردگیری چرم طبیعی

  بهتر است هرگز اجازه ندهید که گرد و غبار بر روی چرم طبیعی بنشیند. حتی اگر مجبور باشید هر روز اقدام به تمیزکاری نمایید حتما این کار را انجام دهید. وجود ذرات ریز غبار بر روی چرم موجب خرابی آن به مرور زمان می شود.

 8. اسپری پاشیدن و عطر زدن به چرم ممنوع

  عطر و اسپری از موادی ساخته شده اند که اگر با سطح چرم برخورد داشته باشند این ارتباط موجب واکنش میان ذرات دو ماده و در نتیجه خراب شدن چرم و از بین رفتن رنگ آن می شود. بنابراین بهتر است هرگز به فکر عطر زدن به لباس و کیف و کفش چرم خود نباشید.

 9. چرم طبیعی را واکس زده و استراحت دهید

  بهتر است بلافاصله پس از واکس زدن محصول چرمی، به فکر استفاده از آن نباشید چون اگر واکس هنوز به خورد محصول نرفته باشد خیلی سریع گرد و غبار را به خود جذب خواهد نمود، بنابراین بهتر است 3 ساعت قبل از استفاده، محصول را واکس زده و آن را در یک فضای بسته و به دور از گرد و خاک قرار دهید تا واکس جذب چرم شود.

 10.  چرم طبیعی را آویزان کنید

  اگر می خواید شکل ظاهری و قیافه محصول چرم تان از ریخت نیافتد آن را آویزان نمایید بخصوص اگر آن محصول پالتو، کت و کاپشن چرمی باشد.

نکته: مناسبترین دما برای نگهداری چرم، دمای بین 25 الی 30 درجه سانتیگراد می باشد.

منبع: چرم رادمان

مطلب پیشنهادی

مرکز خرید چرم خام طبیعی در تهران

در شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، میزان تولید، خرید و فروش چرم خام طبیعی بسیار بالا است ولی با این حال برخی از فروشندگان و دوزندگان محصولات چرمی از مشهد و تبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *