فروش سایت
خانه / چرم گاوی / چرم گاوی خام چه ویژگی هایی دارد

چرم گاوی خام چه ویژگی هایی دارد

آیا می دانید چرم گاوی خام چه ویژگی هایی دارد و در چه مواردی از آن استفاده می شود؟

قبل از هر توضیحی باید بگوییم که منظور ما از چرم گاوی خام در این نوشته، چرمی است که تمامی مراحل دباغی را از ابتدا تا انتها طی کرده و به طور کامل رنگ آمیزی شده است بطوریکه می توان آن را چرم فینیش نامید. این چرم آماده و مهیا برای ساخت انواع محصولات چرمی می باشد.

چرم گاوی در صدر چرم های خام و طبیعی قرار داشته و تا کنون بیشترین میزان مصرف را از آن خود نموده است.

 

بررسی ضخامت چرم گاوی خام

چرم گاوی خام، بسته به نوع و کاربرد چرم، ضخامت های مختلفی می تواند داشته باشد ولی بطور معمول ضخامت مرسوم ترین چرم طبیعی گاوی بین 1.5 تا 2 میلیمتر است. البته هر چند این امکان وجود دارد که ضخامت چرم برای برخی از افراد مبتدی اصلا مهم نباشد ولی برای بسیاری دیگر، از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال کسانی که به صورت حرفه ای کار چرم دوزی انجام می دهند و یا اشخاصی که با هدف صادرات در بازار فعالیت می کنند، ضخامت چرم گاوی یکی از مهمترین پارامترها بحساب می آید. البته این را در نظر بگیرید که وقتی گفته می شود ضخامت این جلد چرم حدود 1.5 میلیمتر است این بدین معنی نیست که ضخامت تمام قسمت های چرم بطور ثابت 1.5 میل است بلکه در لبه های کار این ضخامت ممکن است از مقدار گفته شده کمتر و یا در قسمت های میانی چرم از آن میزان بیشتر باشد چون چرم خام یا چرم طبیعی از پوست حیواناتی بدست می آید که توسط اشخاص به روش سنتی و یا با دستگاه به روش صنعتی برش خورده و از لاشه حیوان جدا شده است. با چنین شرایطی نباید از چرم طبیعی گاوی انتظار ضخامتی ثابت همانند چرم مصنوعی یا پارچه را داشت.

مورد دیگری که بایستی بدان اشاره نمود این است که یکسری از زیرمجموعه های چرم خام گاوی هستند که ضخامت شان از مقدار گفته شده کمتر و یا بیشتر است. برای مثال چرم لباسی گاوی ضخامتش حدود 1 میلیمتر و چرم حکاکی گاوی حدود 2.5 میل می باشد. در واقع کاربرد و استفاده ای که از چرم گاوی طبیعی می شود به نوعی تعیین کننده ضخامت چرم می باشد و بالعکس.

 

درشتی و نرمی چرم خام گاوی

چرم طبیعی گاوی در بحث درشتی و نرمی، چرمی میان رده بحساب می آید. این چرم نه به اندازه چرم طبیعی بزی و چرم گوسفندی نرم، و نه به اندازه چرم شتر خشک، سفت و درشت است. در واقع می توان گفت تراکم الیاف چرم گاوی از چرم بزی و گوسفندی بیشتر و از چرم شتر کمتر است. ولی به طور کل چرم گاوی درجه یک حالت خشکی و سختی نداشته و براحتی قابل انعطاف است.

 

موارد مصرف چرم طبیعی گاوی

سوالی که ممکن است برای خیلی از تازه واردان در این عرصه پیش آید این است که مورد مصرف و استفاده چرم طبیعی گاوی چیست؟ برای چه موضوعاتی می توان از چرم گاوی بهره برد و … . در ادامه بصورت تیتر وار موارد مصرف چرم طبیعی گاوی را برای علاقه مندان شرح می دهیم.

  • چرم گاوی خام جهت دوخت لباس (پالتو، کاپشن، کت، کلاه، دستکش)
  • چرم طبیعی گاوی مخصوص روکش مبل و صندلی
  • چرم گاوی مخصوص دوخت انواع کیف های زنانه و مردانه
  • چرم گاوی مخصوص دوخت انواع کفش کار، مجلسی، طبی، راحتی و پوتین
  • چرم گاوی ضخیم برای تولید کمربند
  • چرم گاوی رنگ نشده مخصوص حکاکی
  • چرم طبیعی گاوی مخصوص ساخت تسمه ها و قطعات مورد استفاده در دستگاه های صنعتی

منبع: چرم رادمان

مطلب پیشنهادی

مرکز خرید چرم خام طبیعی در تهران

در شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، میزان تولید، خرید و فروش چرم خام طبیعی بسیار بالا است ولی با این حال برخی از فروشندگان و دوزندگان محصولات چرمی از مشهد و تبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *