فروش سایت
خانه / چرم طبیعی / چرم طبیعی شتری بهتر است یا گاوی؟

چرم طبیعی شتری بهتر است یا گاوی؟

سوالی که ممکن است برای حرفه ای های حوزه چرم مطرح شود این است که از میان چرم های مقاوم برای دوخت کیف و کفش، چرم طبیعی شتری بهتر است یا گاوی؟ با ما همراه باشید.

در یک نوع دسته بندی، چرم طبیعی را می شود به سه گروه چرم سبک، چرم نیمه سنگین و چرم سنگین تفکیک کرد که چرم شتری و چرم گاوی هر دو در دسته چرم های سنگین قرار داشته و خصوصیاتی مشابه یکدیگر دارند.

پیشتر در خبری تحت عنوان تفاوت چرم گاوی و بزی به خصوصیات و ویژگی های این دو نوع چرم طبیعی پرفروش پرداخته ایم و اکنون قصد داریم پیرامون چرم طبیعی شتری و چرم طبیعی گاوی به صحبت پرداخته و شباهت ها و تفاوت های آنها را به تفصیل بیان نماییم.

همانطور که اشاره کردیم چرم شتری و چرم گاوی در دسته چرم های سنگین قرار دارند اما آیا می دانید چرا به این دو نوع چرم، چرم سنگین گفته می شود؟ اصلی ترین دلیل این نسبت، فشردگی و تراکم بالای الیاف این دو نوع چرم است. از همین روی چرم طبیعی گاوی و شتری در میان کلیه چرم های طبیعی، بیشترین توان و استحکام کششی را دارا هستند و هر چه قدر تلاش کنید که چرم را با دو دست گرفته و به طرفین بکشید تا کش بیاید هرگز این اتفاق رخ نخواهد داد.

ویژگی ممتاز بیان شده در مورد چرم طبیعی شتری و گاوی، یعنی استحکام کششی بالای هر دو نوع چرم، سبب شده تا بتوان از این دو نوع ماده دباغی شده برای ساخت و تولید محصولات و لوازمی که نیاز به استحکام و مقاومت بالا دارند استفاده گردد. علاوه بر آنکه در تولید کیف، کفش، کمربند و اکسسوری از این دو نوع چرم به فراوانی بهره گرفته می شود، در صنایع مختلفی همچون صنعت خودرو و هواپیمایی و نیز در مشاغلی چون آهنگری و رستوران داری نیز کاربرد دارد.

اما یادمان نرود که هدف اصلی از نوشتن این مقاله، پاسخ به این پرسش است که آیا چرم طبیعی شتری بهتر است یا گاوی؟ در حقیقت باید گفت که این پرسش نمی تواند چندان صحیح و دقیق باشد چون هر کدام از چرم های شتری و گاوی ویژگی های مثبت بسیاری دارند که این ویژگی ها سبب می شود تا چرم های نام برده شده به عنوان یکی از بهترین انواع چرم های طبیعی شناخته شوند. اما اگر بخواهیم از یک ویژگی به عنوان شاخصه برتری چرم شتری نسبت به چرم طبیعی گاوی و سایر چرم های طبیعی صحبت کنیم می توانیم گریزی به نظر کارشناسان آزمایشگاهی زنیم آنجا که گفته می شود استحکام و مقاومت چرم شتری چیزی بالغ بر 6 الی 10 برابر چرم گاوی است.

منبع: چرم رادمان

اگر بخواهیم به معرفی کلی چرم طبیعی شتر و گاو بپردازیم باید بگوییم که چرم شتری دارای نقش و نگار تکرار نشدنی و با ماندگاری بالا می باشد و چرم گاوی نیز علاوه بر دارا بودن این ویژگی از محبوبیت خاصی برخوردار است. چرم طبیعی شتری بهتر است یا گاوی؟

درباره چرم طبیعی چه میدانید؟

درباره چرم طبیعی چه میدانید؟ چرم طبیعی از دیرباز مورد توجه بشر بوده است و از گذشته تا کنون بشر به استفاده از پوست حیوانات برای تولید چرم طبیعی نگاه خاصی داشته است. 

چرم طبیعی طی فرآیند دباغی از پوست حیواناتی مانند گاو، بز، گوسفند، آهو و … به دست می آید.

همانطور که قبلا نیز ذکر شد چرم طبیعی دارای سه نوع می باشد که هر کدام بر اساس کیفیت، تراکم، کاربرد و پوست حیواناتی که از آن حاصل می شوند با یکدیگر متفاوت می باشند. 

شاید برای برخی این سوال پیش آید که چگونه از پوست حیوانات مختلف چرم های با دوام به وجود می آید؟ 

پوست حیوانات به صورت اولیه به سرعت فاسد می شود و مرغوبیت خود را از دست می دهد، برای جلوگیری از این اتفاق و تبدیل آن به چرم طبیعی با کیفیت، طی مراحل مختلفی آن را بهینه سازی می کنند و در نهایت چرم طبیعی خاصی تولید می شود. 

در اولین مرحله که به دباغی معروف است سطح پوست را از انواع آلودگی ها تمیز می کنند که این مرحله شامل مو زدایی و از بین بردن عوامل فاسد کننده پوست می باشد، به اولین محصولی که بعد از این مرحله به دست می آید سالامبور گفته می شود، بر روی سالامبور نیز یک مرحله دباغی دیگر توسط نمک کروم و قلیایی انجام می شود و باعث به دست آمدن محصولی جدید به نام وت پلوت می شود و با خشک کردن و تحت کشش قرار دادن وت پلوت چرم بی رنگی به نام کراست حاصل می شود و در آخرین مرحله که رنگرزی کراست می باشد با رنگرزی کراست چرم طبیعی به دست می آید؛ ناگفته نماند که کراست و سالامبور هرکدام  دارای ارزش صادراتی بالایی هستند. 

بد نیست بدانید که فرآیند دباغی به دو روش سنتی و صنعتی انجام می شود و چرم طبیعی به دست آمده در روش سنتی از کیفیت بالا و ماندگاری بیشتری برخوردار است و دلیل اصلی آن در مدت زمان بیشتری است که برای پرداخت و دباغی پوست صرف می شود.

کیفیت چرم در قیمت آن نیز تاثیر دارد بدین گونه که هرچه چرم از کیفیت بالایی برخوردار باشد به مراتب نیز قیمت آن بیشتر خواهد بود. 

شناخت کلی انواع چرم طبیعی

چرم ها را بر اساس جنس، نوع پرداخت و عملیات دباغی، کشور سازنده و پوست حیوان به انواع مختلفی تقسیم بندی می کنند. 

چرم طبیعی را می توان به سه نوع زیر تقسیم کرد: 

  • چرم سبک: این نوع چرم از پوست حیواناتی با پوست نازک مانند بز و گوسفند به دست می آید و با توجه به ضخامت کم آن در تولیدات پوشاک مانند انواع دستکش و لباس استفاده می شود، این نوع چرم دارای کیفیت پایین تر و قیمت مناسب تری نسبت به انواع دیگر می باشد. 
  • چرم نیمه سنگین: این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند شتر مرغ حاصل می شود و بیشتر مصارف زینتی دارد. 
  • چرم سنگین: چرم سنگین از پوست حیواناتی مانند گاو، شتر و گاومیش و … به دست می آید و به علت کیفیت مثال زدنی این نوع چرم دارای مصارف زیاد و گوناگونی می باشد. 

بر اساس نام کشور سازنده چرم، می توان به عنوان مثال چرم مراکشی، چرم روسی و اسپانیایی را نام برد که هر کدام ویژگی های خاص خود با کاربردهای متفاوتی را دارا  می باشند. 

بر اساس نوع دباغی نیز چرم طبیعی دارای انواع مختلفی می باشد که بر اساس نوع ماده ای که در دباغی چرم استفاده می شود می توان چرم گیاهی، کرومی، ترکیبی و … را نام برد. 

بر اساس جنس نیز چرم دارای تقسیم بندی های مختلفی می باشد که انواع مختلف چرم طبیعی در بازار، بر اساس جنس چ شناخته می شوند و در زیر به ذکر هر کدام می پردازیم. 

  • چرم نبوک: چرم نبوک از لطیف ترین چرم های طبیعی محسوب می شود، این چرم رخ مخملی مانند و زیبایی دارد و اصطلاح چرم مینیاتوری نیز به آن نسبت داده می شود و برخی آن را با جیر یا اشبالت اشتباه می گیرند که باید گفت چرم نبوک ضخیم تر از جیر و اشبالت می باشد. 
  • چرم جیر: چرم جیر بیشتر از پوست گاو و بز تهیه می شود و به عنوان آستر در سایر محصولات چرمی به کار می رود.
  • چرم اشبالت: اشبالت شباهت زیادی به چرم جیر دارد این چرم از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم تولید می شود و کیفیت پایین تری از چرم جیر دارد تنها تفاوت چرم جیر  با اشبالت لایه پشتی آن بوده که پشت چرم اشبالت پرزدار است و لطافت بیشتری دارد. چرم اشبالت از لایه براق و بیرونی پوست گاو به دست می آید. 
  • چرم ورنی: چرم ورنی بسیار براق است و دلیل براقیت این چرم استفاده از پوشش لاک مانند مخصوص در تولید آن است، و پوست گاو و گاهی بز مناسب تولید این نوع چرم می باشند.
  • چرم میلینگ: این نوع چرم می تواند از چرم گاو، بز یا گوسفند باشد که یک طرف آن پرز دار است و طرف دیگر آن صاف است. 

موارد مصرفی چرم طبیعی

موارد مصرفی چرم طبیعی چرم طبیعی یکی از محصولات بسیار پرفروش و محبوب در صنایع مختلف مخصوصا پوشاک به شمار می رود، از دیرباز چرم و لباس چرمی مورد استفاده قرار می گرفته است که امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی فرآوری پوست حیوانات برای ساختن چرم نه تنها تنوع بیشتری گرفته بلکه کیفیت و کاربرد آن را نیز تحت تاثير قرار داده است به نحوی که شاهد ظهور بی شمار برندها و تولید کنندگان محصولات چرمی در سراسر جهان و ایران هستیم.

از چرم طبیعی می توان برای تولید انواع کت، کاپشن، پالتو، کمربند، دستکش، کیف پول، کیف دستی و دستبند استفاده نمود که این امر با توجه به مردانه یا زنانه بودن دنیایی از تنوع رنگ و مدل ایجاد می کند.

اما همه چرم ها مناسب کفش یا همه چرم ها مناسب کت نیستند. به طور مثال معمولا کیف و کفش چرم از چرم گاوی که دارای مقاومت و دوام بالا می باشد، استفاده می شود و برای لباس از چرم هایی مانند بز و گوسفند استفاده می شود که نازک و ظریف هستند. 

بسیاری از افرادی که به نوعی برند پوش هستند و به دنبال پوشاک و لوازم شیک و لوکس هستند محصولات چرمی را به عنوان انتخاب اول خود قرار می دهند چرا که علاوه بر دارا بودن ظاهری شیک و چشم نواز از مرغوبیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند و چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کنند. 

مقایسه انواع چرم طبیعی از لحاظ کیفیت

در این بخش چهار نوع چرم طبیعی گاوی، گوسفندی، بزی و شتری که از میان انواع چرم طبیعی در ایران پر مصرف تر هستند را با هم مقایسه خواهیم نمود.

همان طور که گفته شد چرم های طبیعی دارای ضخامت یکسان نیستند و همین مسئله موجب شده که برای هر یک کاربرد و کیفیت منحصر به فردی رقم بخورد.

حال این چهار چرم پر مصرف را از نظر میزان استحکام، زیبایی و کاربرد مورد مقایسه قرار می دهیم.

در حال حاضر چرم شتر از باکیفیت ترین چرم های موجود در بازار می باشد ، این چرم خاصیت کشسانی بالایی دارد و از جمله چرم های سنگین به شمار می رود و از چرم گاو هم ضخامت و استحکام بیشتری دارد این چرم به دلیل همین ویژگی در برخی صنایع نیز مورد استفاده قرار می گیرد و برای ساخت انواع کیف و کفش بسیار مناسب است.

چرم بز بسیار نرم و لطیف است و به دلیل وجود ماده ای به نام لانولین از چرم گاو لطافت بیشتری دارد، این چرم مقاومت خوبی در برابر آب داشته و جریان هوا را از خود عبور می دهد به اصطلاح قابلیت تنفس دارد و از همه مهم تر حالت کشی دارد و حس گرما را منتقل می کند، به این دلایل برای تولید انواع پوشاک بسیار مناسب است.

چرم گاوی از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته و شیوه تولید سنتی آن نیز هم چنان استفاده می شود، چرم گاو از سنگین ترین چرم های طبیعی محسوب می شود که نسبت به چرم بزی و گوسفندی تراکم و دوام بیشتری دارد، چرم گاوی انواع گوناگونی دارد اما نرمی و انعطاف پذیری ویژگی مشترک تمام آن ها می باشد که این قابلیت ها چرم گاوی را مناسب ساخت انواع لباس، کیف و کفش نموده است.

چرم گوسفندی یکی از زیباترین چرم های طبیعی بوده که به علت فراوانی در کشور ما بسیار مقرون به صرفه و در دسترس است. کیفیت و دوام خوبی دارد و خرید و فروش آن بسیار پر سود است.

گرانترین چرم طبیعی کدام است؟

گرانترین چرم طبیعی کدام است؟ به طور کلی چرم طبیعی قیمت گرانی دارد و این گرانی دلایل متعددی دارد، یکی از این دلایل طبیعی بودن چرم است.

چرم طبیعی چرمی است که الیاف آن از پوست طبیعی حیوانات تشکیل شده است و به فراوانی و سهولت سایر پارچه ها و چرم های مصنوعی در دسترس نمی باشد. 

نوع حیوانی که از پوست آن چرم ساخته می شود بسیار حائز اهمیت است، به طور مثال در کشور ما حیواناتی نظیر گاو، گوسفند و بز از فراروانی خوبی برخوردار هستند اما پوست حیوانات وحشی نظیر تمساح، سوسمار، مار و مارمولک فراوانی کمی دارند، علاوه براین شکار آنها خلاف قوانین محیط زیست بوده و خطرات شکار آنها بسیار زیاد است، به همین دلیل چرم تمساح و سوسمار از گران ترین چرم های جهان محسوب می شوند.

از طرفی فرآيند تبدیل پوست حیوانات به چرم علاوه بر زمانبر بودن نیازمند صرف هزینه و تجهیزات می باشد، و همین عامل نیز در قیمت بالای آن تاثیر دارد. 

کار با چرم طبیعی و دوخت آن به ویژه برای افرادی که محصولات چرمی دست دوز تولید می کنند بسیار سخت است همه این عوامل باعث شده محصولات چرم طبیعی لوکس و گران قیمت باشند.

معرفی محصولات چرم طبیعی گاوی و شتری

انواع چرم هایی که تولید می شوند هرکدام دارای موارد مصرف و کاربرد های ویژه خود در صنایع مختلف می باشند، که در بین تمام محصولات چرمی موجود در بازار محصولات چرم طبیعی گاو و شتر بیشترین سهم را در تولید و استفاده از آنِ خود کرده اند. 

محصولات چرمی گاومیش و شتری متعددی در بازار وجود دارد که افراد بر حسب سلیقه، بودجه و نیاز خود آن ها را انتخاب می کنند، اما خرید چرم طبیعی نیازمند شناخت انواع چرم ها می باشد و باید پاسخ مناسبی برای این سوالات داشته باشید چگونه چرم طبیعی اصل بخریم، کدام چرم طبیعی بهتر است، اصلا توان تشخیص چرم گاوی با شتری را دارید؟

از آنجا که محصولات چرم گران قیمت هستند، حساسیت و دقت بیشتری برای خرید می طلبند، چرم گاوی و شتری هر دو در دسته چرم های سنگین قرار می گیرند که مقاومت بالایی دارند و معمولا کاربرد چند گانه داشته و معمولا برای پوشاک، کیف و کفش مناسب هستند. هر چند به دلیل استحکام بالا بیشتر در کفش و کیف به کار برده می شوند.

از مهم ترین محصولاتی که با چرم شتری و گاوی تولید می شوند می توان به انواع کیف دوشی، کیف اداری، کیف پول، کمربند، جا کلیدی، جا کارتی، کفش و برخی پوشاک اشاره نمود.

خرید عمده چرم طبیعی از کارخانه تولیدی

خرید عمده چرم طبیعی از کارخانه تولیدی در حال حاضر کارخانه های متعددی در کشور وجود دارند که پوست حیوانات اهلی را از کشتارگاه ها تحویل گرفته و آن ها را تبدیل به چرم باکیفیت طبیعی می نمایند. چرمشهر ورامین و تبریز مرکز تولیدی چرم طبیعی ایران هستند که متاسفانه در سال های اخیر رونق چندانی ندارند.

خرید مستقیم و عمده چرم طبیعی متری از کارخانه های تولیدی چندین مزیت دارد:

می توان با حجم زیاد خرید نمود، خرید با قیمت مناسب تری از بازار می توان انجام داد و از کیفیت چرم اطمینان بیشتری حاصل خواهد شد. 

کارخانه تولید کننده چرم طبیعی برای فروش و عرضه محصولات خود به صورت عمده امکان مراجعه حضوری و یا غیرحضوری را برای خریداران چرم طبیعی فراهم نموده است، متقاضیان محترم می توانند با مراجعه حضوری به کارخانه سفارشات چرم مورد نظر خود را به صورت عمده ارائه دهند و یا می توانند از طریق راه های ارتباطی به صورت تماس تلفنی با کارشناسان فروش ضمن گرفتن راهنمایی های لازم در خصوص چرم مورد نظر، محصول مورد نظر خود را خریداری نمایند، همچنین از طریق وب سایت کارخانه نیز این امکان فراهم شده تا با خرید آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری، راحتترین راه خرید چرم طبیعی را تجربه کنید. 

مطلب پیشنهادی

سایت خرید چرم هورس شتر ضد آب

اگر قرار باشد یک نوع چرم خاص و متفاوت برای دوخت کیف نام ببریم می توان از چرم هورس شتر ضد آب یاد کرد. این سایت اینترنتی علاوه بر نوع ذکر شده، سایر چرم های طبیعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *