فروش سایت
خانه / چرم دباغی / چرم دباغی شده چیست؟

چرم دباغی شده چیست؟

آیا می دانید چرم دباغی شده چیست؟ آیا با معنی و مفهوم آن آشنا هستید؟ چرم دباغی نشده چگونه چرمی است؟ انواع چرم های دباغی شده را نام ببرید؟ در حل جداول نام این چرم چیست؟ اینها سوالاتی است که قصد داریم پاسخ مختصر و مفیدی در این مقاله بدان دهیم. با ما همراه باشید.

امروزه در صنعت مد و پوشاک و نیز در بحث دکوراسیون داخلی، از چرم استفاده های کاربردی و متعددی می شود.
اما چرا چرم را دباغی می کنند؟
در ادامه بدین پرسش پاسخ خواهیم داد.

چرم دباغی شده، انواع بسیار متفاوتی دارد. این محصولات از پوست حیوانات گوناگونی به دست می آیند و باید گفت که موارد کاربردشان متنوع است. در این نوشته ما جزئیات بیشتری در زمینه چگونگی تولید چرم و همینطور موارد استفاده آن اشاره می کنیم. اگر علاقه مند به این موضوعات هستید، توصیه می نماییم که مطلب حاضر را مطالعه کنید. 

چرم دباغی شده چیست؟

معنی چرم دباغی شده

چرم، از پوست دام حیوانات مختلف حاصل می شود و دلیل دباغی شدنش این است که پوست بسرعت فاسد می گردد و دیگر قابل استفاده نیست. به همین خاطر بایستی مراحل دباغی چرم طی گردد تا پوست خام به چرم دباغی شده که فساد ناپذیر هم هست تبدیل شود.
جهت زیبا سازی و جذب مخاطب نیز چرم را دباغی می کنند.
در زیر تصویری از انواع چرم های دباغی شده مختلف مشاهده می شود.

دباغی در اصل، یک پیشه قدیمی است. در گذشته ها، اکثر کسانی که در این حوزه فعالیت می نمودند، پوست حیوانات گوناگون (به ویژه حیوانات اهلی) را از کشتارگاه ها و یا کسانی که در حوزه فروش پوست کار می کردند، تهیه کرده و سپس آن را طی فرایندی به چرم تبدیل می نمودند. 

تبدیل کردن پوست به چرم، در حقیقت دباغ نمودن آن است. جهت این کار، ابتداء نیاز است تا پوست به خوبی خیسانده شود. پس از آن، چربی ها و موهای آن زودوده گردد. به این پوست ها نمک زیادی علاوه می نمایند تا در هنگام نگهداری، با پوسیدگی و فاسد شدن مواجه نگردد. آنان به نوعی مواظبت شدیدی نیازی دارند. 

پس از مراحل ابتدایی که انجام شد، پوست ها را شستشو می دهند و آن را نرم و لطیف می کنند که این کار پس از آهک گیری پوست در حمام های قلیایی صورت می گیرد. در آخر کار، پوست را به شکل چرم در می آورند و باز شستشو داده و آبکشی می کند. سپس به ابعاد مختلفی آن را برش می زنند و به ضخامت های گوناگونی در می آورند. 

با اتمام این مراحل، فرآورده به دست آمده را به رنگ آمیزی می کنند. دست آخر نیز با روغن های مخصوصی، چرم را آغشته می نمایند تا به این شکل، نرمی خود را از دست ندهد. چرم هایی که ما امروزه مشاهده می نماییم، طی این فرایند ساخته می شوند. البته در حال حاضر، این کار کاملاً به صورت صنعتی و ماشینی صورت می گیرد. 

این خلاصه ای از ساخت چرم بود و به نوعی، توضیحات مبسوطی که می توانستیم درباره معنی چرم دباغی شده ارائه دهیم. 

انواع چرم دباغی شده

چرم دباغی شده انواع مختلفی دارد که در زیر نام برده می شوند.

 • چرم بزی
 • چرم گاوی
 • چرم گوسفندی
 • چرم شتر
 • چرم شترمرغ
 • چرم گاومیش
 • چرم بوفالو
 • چرم پوست مار
 • چرم کروکودیل
 • چرم ماهی
 • و …

چرم دباغی شده، انواع مختلفی دارد و همانطور که در بالا مشاهده می کنید، از پوست حیوانات گوناگونی به دست می آید. در این زمینه باید بگوییم که از چرم ها در حوزه های متفاوتی نیز کار می گیرند. در هر حال، این چرم ها هر کدام شان به طریقی ساخته می شوند و از جانبی، کارایی بالایی در صنایع پوشاک و حتی اتومبیل سازی دارند. 

روی هم رفته، چرم ها محبوبیت زیادی دارند. دلیل این موضوع، طبیعی بودن و از سویی، دام بالای شان است. در کنار این، باید بگوییم که انواع دباغی چرم نیز می تواند نقش زیادی بر کیفیت محصول داشته باشد. آن شمار از شرکت هایی که به طور دقیق و استاندارد این کار را انجا می دهند، محصولات شان درجه یک و مرغوب می باشد. 

بهترین چرم دباغی شده، نه تنها از پوست های عالی تولید می شوند، بلکه در روند ساخت شان هم همه موارد مهم از شیوه درست نمک زدن، شستشو دادن تا رنگ آمیزی آن به صورت همه جانبه و طبق دستورالعمل ها، انجام شده است. 

فروش چرم دباغی شده

چرم های طبیعی که بر روی آنها مراحل دباغی به طور کامل صورت گرفته در بالا معرفی شدند. مرکز فروش چرم رادمان، قادر به تامین نیاز مشتریان در خصوص انواع چرم سبک و سنگین دباغی شده می باشد.
فروش چرم دباغی شده از طریق کلیه مراکز و مراجع فعال در اینترنت صورت می پذیرد.

فروش انواع چرم دباغی شده را در حال حاضر، به روش های متفاوتی انجام می دهند. این محصولات را بیشتر به گونه کلی عرضه می نمایند. دلیل این موضوع هم، نوع کاربرد آن است. همان گونه که می دانید، اغلب کارخانه های کوچک و بزرگ تولیدی، از این نوع کالا استفاده می نمایند و بنابراین، طبیعی است که خرید عمده را در پیش بگیرند. 

گفتنی است که چرم های حیوانی، به صورت پا عرضه می گردند. آنان کیفیت بالایی دارند و به این دلیل است که از چرم های مصنوعی ارزش بالاتری برخوردار می باشند. 

معنی چرم دباغی شده در جدول

در حل جداول بسیار مطرح است که نام دیگر چرم دباغی شده چیست؟
پاسخ این پرسش می تواند واژه تیماج و یا ادیم باشد.

در هر صورت، این چرم ها، در درجه بندی کیفی مختلفی ساخته می شوند و در صنایع گوناگونی نیز از آن استفاده می نمایند. هم اکنون، شرکت های متعددی در ایران هستند که کارشان تولید انواع چرم می باشد. آنان محصولات خود را نه تنها در بازارهای داخل کشور، بلکه به بیرون از ایران نیز صادر می کنند و جزء پرفروش ترین ها محسوب می شوند. 

صنعت دباغی در ایران، قدمت زیادی دارد. در همان گذشته های دور نیز برای امور متفاوتی از جمله زین سازی و پاپوش درست کردن، از چرم به شکل گسترده ای استفاده می کردند. همانطور که گفتیم، امروزه مراحل تولید چرم نیز فرق کرده و با دستگاه هایی که وجود دارد، فرآیند ساخت سریعتر شده و به همین میزان، تولید زیاد انجام می شود. 

چرم دباغی نشده به چه چرمی گفته می شود؟

معمولا به پوست خام، وت بلو (wet blue) و سالامبور (salambor) که فرآیند دباغی به طور کامل بر روی آنها انجام نشده و به نوعی ماده خام و اولیه بحساب می آیند، چرم دباغی نشده می گویند.

عمده خرید و فروش چرم دباغی نشده، برای بحث صادرات و بازار خارجی است. چون در بازار داخل، آنچه اهمیت دارد و مورد استفاده قرار می گیرد، انواع چرم سبک و سنگین دباغی شده است.

منبع: چرم رادمان

چرم هایی که به دباغی نشده مشهور هستند، تنها مراحل ابتدایی روی شان کار شده است. یعنی این که ممکن، شستشو داده آن صورت گرفته و به آن نمک زده اند. از طرفی، برخی دیگر نیز مراحل دیگر را نظیر مو و چربی زدایی را هم انجام می دهند و به نوعی، تنها کار پایانی که تبدیل کردن پوست به چرم است، باقی می ماند. 

در هر حال، همانطور که مشاهده می نمایید، این محصولات به روش های متفاوتی عرضه می گردند. آنان محصولاتی اند که مشتریان خاص خود را دارند و اغلب تاجران صادر کننده و یا شرکت های تولیدی چرم، خریدار این کالا می باشند. 

چند نکته در مورد چرم دباغی شده

با مراحل مختلف تولید چرم و همینطور روش های دباغی نمودن پوست های حیوانات، تا به این جای مطلب آشنایی حاصل کردید. خوب است بدانید که محصولاتی از این دست، انواع مختلفی دارند که طبعاً این موضوع بر می گردد به نوع حیوانی که پوست از آن گرفته شده است. بد نیست چند نکته در مورد چرم دباغی شده نیز بدانید. 

جهت توضیحات بیشتر، به مسائلی در پایین اشاره کردیم که می تواند شما را بیشتر با این محصول آشنا کند: 

 • چرم های دباغی شده، هنوز به صورت کامل به یک محصول کاربردی تبدیل نشده‌ اند. 
 • آنان به نوعی خام گفته می شوند و هنوز نیاز به طی کردن مراحل تولید دارند. 
 • این چرم ها، از پوست حیواناتی مانند گاو، بز، گوسفند، شتر و غیره به دست می آیند. 
 • از نظر وزن نیز چرم ها را دسته بندی می کنند که به سنگین (گاوی) سبک (بزی) و نیمه سبک (گوسفندی) دسته بندی می شوند. 
 • آنان از کیفیت های مختلفی برخوردار می باشند که به موضوع تولید و همینطور درجه بندی خود پوست ربط مستقیمی دارد. 
 • فرایند تولید چرم دباغی شده، به صورت دستی و ماشینی صورت می گیرد. 

این موارد، کلیتی از یک چرم دباغی شده بود که به صورت اجمالی به آن پرداختیم. بد نیست بدانید که از چرم های آماده، در امور مختلفی کار می گیرند و به این موضوع در پایین اشاره می نماییم. 

از چرم باغی شده چه استفاده ای می شود؟

از چرم باغی شده چه استفاده ای می شود؟ اکنون هنگام پاسخ دادن به این پرسش است که از چرم دباغی شده چه استفاده ای می شود؟ باید بگوییم، صنایع مختلفی نیاز به این محصول دارند. مثلاً از چرم ها جهت عایق کاری در ساختمان ها استفاده می شود. آنان را پشت درب و یا حتی به صورت الیاف در دیواره ها به کار می برند که به نوعی، عایق صدا می شود. 

همینطور مشاهده می نماییم که در صنعت خودروسازی هم از آن کار می گیرند. عموماً برای پوشش داخلی به ویژه صندلی ها از چرم ها استفاده می نمایند. در کل، چرم ها به علت ویژگی های منحصر به فردی که دارند، همواره مورد توجه بوده اند؛ ولی بهتر است بدانید که استفاده زیاد آن برای ساخت این کالا ها صورت می گیرد: 

 • ساخت انواع کیف 
 • ساخت کمربندها 
 • ساخت بند ساعت های مچی 
 • ساخت انواع کفش های زنانه، بچه گانه و مردانه 
 • ساخت کیف های جیبی 
 • ساخت انواع جاکارتی 

مشاهده می کنید که بیشتر وسایلی ضروری ای که ما روزانه از آن کار می گیریم، از چرم های طبیعی و دباغی شده تولید می گردند. 

علل استفاده از چرم دباغی شده

در بالا اشاره به استفاده از چرم دباغی شده در صنایع متفاوتی نمودیم؛ ولی سوالی که پیش می آید این است، علل آن چیست؟ دلایل زیادی را می توان در این زمینه برشمرد. اما توجه داشته باشید که هر چرمی از کیفیت به خصوص خود برخوردار می باشد و از جانبی، کارایی خاصی دارد. 

از جمله دلایل اصلی استفاده از چرم های دباغی شده، عمر طولانی است که این محصولات دارند. آنان دوام زیادی داشته و برای همین کارخانه جات مختلف پوشاک، علاقه خاصی به آن دارند و از سویی، مصرف کنندگان نیز راغب به استفاده از چنین کالایی می باشند. 

چرم ها، نرم، انعطاف پذیر و فرآورده های شان نیز کاملاً راحت هستند. مثلاً کفش هایی که از چرم طبیعی تولید شده، به پا آسیب نمی رسانند و در کنار این، بوی نامطبوع هم نمی گیرند. به دلیل منعطف بودن، می توان از این محصولات در ساخت انواع متفاوتی از کالاهای ضروری زندگی در مدل ها و اشکال گوناگونی استفاده کرد. 

چرم ها از قدیم الایام، جزء بهترین کالاها محسوب می شدند و تا به امروز نیز همین فرضیه به قوت خود باقی است. 

تفاوت چرم دباغی شده با چرم دباغی نشده

تفاوت چرم دباغی شده با چرم دباغی نشده برای بسیاری از شما این مسئله شاید بوجود آمده باشد که تفاوت چرم دباغی شده با چرم دباغی نشده چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که نوع دباغی نشده، در واقع پوست است. اگر به زودی به آن توجه صورت نگیرد، فاسد می گردد و به نوعی، نمی توان استفاده کرد. 

از سوی دیگر، چرم هایی که دباغی می شوند، دیگر خطر فاسد شدن آنان را تهدید نمی کند. تفاوت اصلی در همین یک نکته است؛ اگرچه می توان به شکل ظاهری آنان نیز اشاره کرد. پوست ها، چرب و مملو از مو می باشند. آنان کثیف بوده و بوی ناخوشایندی دارند. در مراحل دباغی، مو و چربی های آن گرفته می شود شستشو می دهند. 

به این ترتیب است که یک نوع پوست آماده برای ساخت چرم، تولید می گردد. با همه این ها، انواع پوست دباغی و غیر دباغی شده وجود دارد که به این نکته پیش از این اشاره کردیم. 

فروش چرم دباغی شده به صورت ارزان

برای خرید بهترین چرم دباغی شده به صورت ارزان، نیاز است تا به مواردی دقت داشته باشیم. اول این که چنین محصولاتی، از نظر ساختاری و نوع، با هم تفاوت های زیادی دارند. برای نمونه، چرم گاو، بهترین نوع به شمار می رود. ضخیم و سنگین تر و برای همین کالاهایی که از ساخته می شود، از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. 

ولی همین چرم را نیز می توان با نرخ های مناسبی تهیه کرد. فروش چرم دباغی شده، به شکل عمده ای بیشتر انجام می شود. ارزش گذاری آن به موارد مختلفی ربط دارد. بهرحال، دباغی چرم ارزان نیز انجام می شود که همین باعث می‌ گردد تا بتوان یک محصول خوب و کاربردی را با نرخ های پایینی تهیه کرد. 

باید متذکر شد که فروش عمده چرم، در انواع مختلف و رنگ های بسیار متنوعی انجام می شود و مشتریان خاص خود را دارد. تولیدی های انواع فرآورده های چرمین، خریداران پر و پا‌ قرص چرم ها هستند. آن‌ ها با این شیوه خرید، کالا را با نرخ های ارزان و مناسبی تهیه می کنند؛ زیرا که عرضه کننده با قیمت پایین تر به ارائه محصول می پردازد. 

از طرفی، فروش این کالاها در بیرون از کشور هم انجام می شود. جهت این کار، اغلب شرکت های بازرگانی اند که فعالیت گسترده ای دارند و به دنبال بازارهای ناب می گردند. 

چرم های دباغی شده، هر کدام‌ شان برای تولید کالای خاصی به کار گرفته می شوند که در بالا به این موضوع پرداختیم. اما آیا از قیمت این محصولات مطلع هستید؟ پاسخ این سوال را در بخش پایانی این مقاله ارائه می دهیم. 

قیمت خرید بهترین چرم دباغی شده

قیمت خرید بهترین چرم دباغی شده بهترین چرم دباغی شده، قیمت خرید متفاوتی دارد. دلایل متعددی را می توان در این زمینه اشاره کرد که به برخی از مهمترین آن این گونه می پردازیم: 

 • شرکتی که محصول را آماده کرده، بسیار اهمیت دارد. 
 • نوع چرم (گاوی، گوسفندی، بزی و غیره) تاثیر زیادی بر قیمت گذاری دارد. 
 • ابعاد، قیمت چرم را می تواند متغیر نماید. 
 • سالم بودن، فشردگی بالا و همینطور عدم داشتن سوراخ های متعدد می تواند نقش زیادی دراین زمینه داشته باشد. 
 • این که چرم، چه ضخامتی دارد نیز مهم است. 
 • نحوه عرضه و تقاضای آن هم یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین نرخ چنین محصولی می باشد. 

آن گونه که به نظر می رسد، متغیر بودن قیمت های چرم، یک امر طبیعی در بازار محسوب می شود. در هر صورت، ساخت آنان به روش های متفاوتی صورت می گیرد و در همین حال، به اشکال گوناگونی هم عرضه می شوند. 

نوع بهترین چرم های دباغی شده، از ضخامت، کشسانی مناسب، رنگ های بسیار مرغوب و کاملاً یک دست ارائه می شوند. از چنین محصولی می توان نهایت استفاده را در ساخت انواع کالاهایی چرمی برد. شما می توانید با نرخ های مناسب و کیفیت بسیار بالا، این محصولات را در هر الوانی که خواسته باشید، به دست آورید. 

مطلب پیشنهادی

مرکز خرید چرم خام طبیعی در تهران

در شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، میزان تولید، خرید و فروش چرم خام طبیعی بسیار بالا است ولی با این حال برخی از فروشندگان و دوزندگان محصولات چرمی از مشهد و تبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *