فروش سایت
خانه / چرم بزی / پوست چرم بزی / پوست چرم بزی دباغی شده

پوست چرم بزی دباغی شده

پوست چرم بزی دباغی شده موارد کاربردی گسترده ای دارد. از انواع دباغی نشده و غیر فینیش نیز استفاده های فراوانی می شود. در این مقاله انواع پوست چرم بزی تولید شده را به شما عزیزان معرفی خواهیم نمود.

بز حیوانی پر فایده است که از فرآورده های آن در صنایع غذایی و نیز صنعت پوست و چرم استفاده های فراوانی می شود. پوست بز پس از ذبح دام، در اسرع وقت به کارخانه چرم سازی رفته و در آنجا مراحل لازم جهت دباغی پوست بز را طی می کند. سرعت در تمامی مراحل دباغی امری ضروری است و عدم توجه و دقت به آن، فساد و پایین آمدن کیفیت چرم فینیش یا نهایی را موجب خواهد شد.

پوست چرم بزی یک نوع چرم زیبا است که بسیار بادوام و منعطف می باشد.این انواع مختلف چرم معمولا از پوست گاو به دست می آیند.

اما حیوانات دیگری نیز وجود دارند که می توان از پوست آنها چرم درست کرد که در این قسمت بیشتر به آن اشاره خواهم کرد. بنابراین، با من تا انتهای این مقاله همراه باشید. 

پوست چرم بزی دباغی شده

انواع پوست چرم

 • پوست چرم بزی
 • پوست چرم گاوی
 • پوست چرم شتر
 • پوست چرم شترمرغ
 • پوست چرم گوسفند

نکته: شاید در کشورهای خارجی از پوست سایر حیوانات هم بشود چرم درست کرد ولی در ایران موارد فوق مرسوم تر بوده و استفاده از آنها هیچگونه محدودیتی ندارد.

انواع پوست حیوانات معمولا به عنوان چرم استفاده می شوند. موارد زیر معمولا بهترین و محبوبترین پوست چرم در میان مردم هستند. به این معنی که این نوع چرم مورد استفاده عموم هستند. انواع پوست چرم عبارتند از:

 • چرم مارمولک: این چرم بر خلاف این که بسیار نازک است اما بسیار قدرتمندتر از چرم های دیگر است. چرم مارمولک به هیچ عنوان ترک نمی خورد، آب نمی رود و به مرور زمان کشیدگی پیدا نمی کند. بنابراین، چرم مارمولک از دوام و استحکام بالایی برخوردار است.

این چرم مارمولک معمولا از چرم های دیگر به خصوص چرم مار گران تر است. تهیه کنندگان چرم می توانند از یک مارمولک 30 سانتی متر چرم بدست بیاورند. 

 • چرم کروکودیل و سوسمارها: راه تشخیص این نوع چرم طرح و نقش های زیبا و بزرگ روی آن است. پوست سوسمار در میان مردم طرفداران زیادی دارد. به گونه ای که بسیاری از تولیدکنندگان با پرس، نقش پوست سوسمار را بر روی پوست گاو ایجاد می کنند.

از طرف دیگر، چرم سوسمار از چرم کروکودیل محبوب تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از تولیدکنندگان از چرم سوسمار برای تولید ساک، کیف های زنانه و کفش استفاده می کنند. 

 • چرم ماهی: برای تولید چرم ماهی معمولا از پوست کوسه استفاده می کننند که طرح های زیبا و جنس بسیار عالی دارند. 

پوست چرم تزیینی بزی

پوست چرم تزیینی بزی یک نوع پوست چرم بزی وجود دارد که همراه با پشم است. یعنی پشم حیوان را از بدنش جدا نمی کنند. به این نوع از پوست، پوست چرم تزیینی می گویند که البته در کارخانه بر روی اینگونه از پوست های چرمی فرآیندهای متعددی انجام می گردد تا از فساد آن جلوگیری شود.
مد نظر داشته باشید که طرح های پوست چرم بزی و نیز پوست چرم گاوی منحصربفرد هستند یعنی هیچ دو پوستی را نمی توانید بیابید که طرح و نقش یکسان و مشابه داشته باشند.

از انواع پوست چرم تزیینی بزی و گاوی می توان برای زیبایی نمای محل سکونت و یا شرکت های معتبر استفاده کرد. با انداختن پوست چرم تزیینی در کف منزل یا شرکت زیبایی خاصی را می توان به محیط بخشید و یا در جایی مناسب از اتاق به دیوار آویزان کرد. بعلاوه می توان آن را بر روی مبلمان و یا صندلی های تک نفره نیز قرار داد. جالب است بدانید که بعضا دیده شده پزشکان به افراد واجد شرایط توصیه می کنند که به جای نشستن بر روی زمین از پوست چرم مویی استفاده کنند.

پوست چرم بزی معمولا به عنوان چرم های سبک در نظر گرفته می شود. این چرم های بزی به رنگ های منحصر به فردی در بازار و مغازه یافت می شوند. این نوع چرم بزی معمولا کاربرد های زیادی دارند به طوری که می توان از آنها برای تهیه کیف و کفش، لباس مردانه و زنانه استفاده کرد.

یک نوع از چرم بزی وجود دارد به نام چرم بزی مویی که می توان از آن برای تزئین دکوراسیون داخلی منازل استفاده کرد. همان طور که می دانید، پوست چرم بزی انواع مختلفی دارد مانند: چرم بزی ساده، چرم بزی طرح دار و چرم بزی مویی یا تزیینی. چرم بزی ساده و چرم بزی طرح دار دارای طرح و رنگ های متفاوتی است. معمولا از این چرم بزی ساده و طرح دار برای تولید کیف و کفش زنانه استفاده می شود.

به همین دلیل، این چرم توانسته است جایگاه خود را در میان چرم های دیگر پیدا کند. چرم های مویی بزی نیز دارای رنگ های گوناگونی هستند اما متداولترین رنگ مشکی سفید یا کرم قهوه است.

پوست چرم بزی خام

پوست چرم بزی خام پوست چرم بزی خام را می توان یک فرآورده نیمه آماده بحساب آورد. بر روی این پوست شماری از مراحل دباغی (و نه همه مراحل) اعمال شده که هر مرحله اسمی بخصوص دارد. موارد زیر همگی می توانند در دسته پوست چرم خام قرار گیرند:

 • پوست چرم نمک سود شده
 • وت بلو
 • سالامبور
 • چرم کراست
 • چرم دای کراست

چرم خام به چرمی گفته می شود که هنوز از مرحله دباغی عبور نکرده است. به این معنی است که این چرم های خام ماندگاری بالایی ندارند و هیچ ماده ای به آنها اضافه نشده است که قدرت و ماندگاری آنها را افزایش بدهد.

پوست سالامبور، وت بلو و … از جمله پوست های خام محسوب می شوند که از صادرات پوست چرم خام به کشورهای دیگر می باشد.این پوست های خام بعد از این که سریعا از کشتارگاه به کارخانه منتقل می شوند، نمک زدایی می شوند تا برای عمل دباغی آماده شوند. 

چرم پوست بزی دباغی شده

چرم پوست بزی دباغی شده محبوبترین و شناخته شده ترین پوست چرم در میان مردم، چرم پوست بزی دباغی شده است. دباغی شده به این معنیست که فرآیند ساخت و تولید چرم تکمیل گشته. در واقع هر نوع اقدامی اعم از رنگ و طرح که قرار بوده به چرم اعمال شود در این مرحله بطور کامل انجام شده است.

طیف رنگی چرم پوست بزی دباغی شده کاملترین طیف رنگی می باشد. به همین خاطر برای تولید محصولات چرمی، سازندگان بیشتر از این نوع چرم دباغی شده استفاده می کنند.
نام دیگر چرم دباغی شده، چرم فینیش می باشد.

 

دباغی پوست به این معنی است که شما می توانید پوست را که فاسد شدنی است به چرم فاسد نشدنی، با دوام و با ارزش تبدیل کنید.

در عمل دباغی شما باید دقت داشته باشید که ساختار الیاف و نحوه پراکندگی در تمامی سطوح به یک اندازه باشد. همچنین، تعداد پیوندهای عرضی نیز باید رعایت شود.

در عمل پوست دباغی شده باید از مواد شیمیایی خوبی استفاده شود زیرا این مواد شیمیایی به سطح پوست جذب و سپس با پروتئین های پوست ترکیب می شوند. ویژگی پوست دباغی شده به این موارد بستگی دارد. شما با انجام عمل دباغی در واقع یک پوست بی ارزش را که هیچ استفاده خاصی ندارد به یک چرم با ارزش برای تولید محصولات چرمی تبدیل کردید.

مرحله دباغ کردن پوست یکی از مهمترین مراحل برای تولید چرم می باشد. اگر شما نتوانید این مراحل را به خوبی انجام بدهید، چرم مورد نظر شما آن کیفیت عالی و نقش های منحصر به فرد را نخواهد داشت. 

توضیحاتی در مورد پوست چرم بزی

توضیحاتی در مورد پوست چرم بزی همان طور که قبلا گفته شد، پوست چرم بزی یکی از معروفترین انواع چرم در صنعت چرم سازی تلقی می شود. چرم بزی در مقایسه با چرم های دیگر نرم تر است و طرح های زیادی دارد. در حالی که چرم های دیگر فقط به رنگ های مشکی سفید یا کرم قهوه ای هستند، این نوع چرم به رنگ های مختلف وجود دارد و به نوعی تنوع رنگ منحصر به فردی دارد.

از طرف دیگر، تراکم الیاف این چرم بزی از چرم گاو کمتر و از چرم بزی بیشتر است. یک نوع از چرم بزی چرم اشبالت بزی نام دارد که ضخامت کمتری نسبت به اشبالت گاوی دارد و اندازه این چرم نیز کوچک تر می باشد.

چرم بزی به دلیل انعطاف پذیر بودن به سادگی می تواند برای تولید محصولات مختلف استفاده شود. یکی از موارد استفاده این نوع چرم کیف، کفش، بندهای ساعت و دیگر محصولات می باشد که ما در زندگی روزمره خود از آن استفاده می کنیم.

این نوع چرم ماندگاری بالایی نیز دارد. بنابراین، اگر محصولات شما از این چرم ساخته شده باشد می تواند تا سال های طولانی برای شما کار کند بدون آن که خراب شود. 

دسته بندی پوست حیوانات و خصوصیات چرم های مختلف

بسیاری از حیوانات تنها به خاطر گوشت آنها پرورش داده می شوند اما حیواناتی هم هستند که به خاطر پوستشان پرورش داده می شوند مانند خوک. در این قسمت، شما با انواع پوست حیوانات آشنا خواهید شد:

 • چرم گاوی: این نوع چرم به دلیل وجود الیاف های متراکم بسیار مقاوم است. همچنین، سطح چرم گاوی صاف و به اصطلاح  صنعت چرم سازی بدون گرین می باشد.

تولیدکنندگان معمولا این چرم را هم به صورت خشک و هم به صورت نرم و با اندازه های مختلف تولید می کنند. 

 • چرم گوسفندی: چرم گوسفندی برخلاف چرم های دیگر بسیار زیبا است و قیمت کمتری نیز دارد. این نوع چرم تراکم الیاف کمی نسبت به چرم گاوی دارد.

چرم گوسفندی به دلیل لطافت و سبکی که دارد بیشتر برای تولید کیف های زنانه، لباس و دستکش استفاده می شود. 

 • چرم شتر مرغ: چرم شتر مرغ یکی از بهترین چرم های موجود در بازار می باشد. این نوع چرم با اینکه بسیار نازک است اما دارای استحکام و تراکم بیشتری می باشد.

این چرم به دلیل وجود نقاط برجسته بر روی پوست خود بسیار منحصر به فرد است. همچنین، قیمت این نوع چرم در مقایسه با چرم های دیگر بیشتر است. 

همه انواع مختلف چرم به گونه ای زیبا و منحصر به فرد هستند. بنابراین، انتخاب این چرم های زیبا به سلیقه شما و هزینه ای که می خواهید پرداخت کنید بستگی دارد. 

خصوصیات پوست چرم بزی

خصوصیات پوست چرم بزی چرم بزی معمولا بیشترین تراکم را از چرم گوسفندی دارد ولی به هیچ عنوان نمی توان این چرم را با چرم گاوی مقایسه کرد چرا که این نوع چرم به نسبت چرم گاوی تراکم کمتری دارد.

همچنین، مقاومت این چرم در مقایسه با چرم گوسفندی بیشتر است. به همین دلیل است که معمولا از چرم بزی برای تولید کیف و کفش های مردانه و زنانه استفاده می شود. همان طور که قبلا گفته شد، چرم بزی از چرم های دیگر سبک تر است و انعطاف پذیری بیشتری نیز دارد.

به خاطر همین خصوصیات چرم بزی است که می توان از آن برای تولید محصولات مختلف مانند کیف و کفش، کیف پولی و … استفاده کرد. معمولا این چرم را هم به صورت نرم و هم به صورت خشک تهیه می کنند و در اختیار عموم قرار می دهند.

معمولا بر روی این نوع چرم محل رویش مو به راحتی بر روی آنان واضح است.شما به هنگام خرید محصولات چرم بزی می توانید آن را با استفاده از این روش تشخیص بدهید. این ویژگی برای تشخیص این چرم بسیار ساده است. 

فرآیند دباغی بر روی پوست چرم بزی

در ایران معمولا برای دباغی چرم از دو روش صنعتی و سنتی استفاده می شود. در روش سنتی، ابتدا پوست حیوانات را به مدت 3 تا 6 روز در آب خیس می کنند. سپس، پوست های خیس خورده را داخل خمره های سفالی قرار می دهند و آهک را ما بین آنها می ریزند.

پس از ریختن آهک، خمره را پر از آب می کنند. این کار باعث می شود که موهای موجود بر روی پوست حیوانات به راحتی از آنها جدا شود.

پس از مو زدایی پوست حیوانات دوباره آنها را داخل خمره قرار می دهند و آرد جو بر روی آنها می ریزند. این کار باعث متورم شدن پوست و همچنین باعث می شود که پوست حیوانات مواد دباغی را در خود حل کند.

پس از انجام این مراحل، تولید کنندگان دوباره نمک را بر روی پوست حیوانات می پوشانند و به مدت 3 تا 4 روز آنها را رها می کنند. الان به نظر می رسد که پوست آماده دباغی است. برای عمل دباغی، پوست را داخل چاله های قرار می دهند و بر آنها مازو (یک نوع مواد گیاهی) می پاشند.

پوست را به مدت 4 تا 5 روز داخل چاله قرار می دهند و هر روز آنها را لگد مال می کنند تا مازو به خوبی جذب آن شود. 

دلایل تولید پوست چرم بزی

دلایل تولید پوست چرم بزی تولید چرم بزی بسیار مقرون به صرفه است و مزیت های دارد که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد.

در ابتدا باید گفت که پوست چرم بزی از جمله چرم های سبک می باشد. این نوع چرم در مقایسه با چرم های دیگر ظرافت خاصی دارد. این نوع چرم های بزی دارای رنگ های بی نظیری هستند که می توان در مغازه های مختلف آنها را پیدا کرد.

از طرف دیگر، این نوع چرم به نسبت چرم های گاوی دارای دانه های بسیار ریزی است که با اندکی توجه می توان این دانه های کوچک را بر روی سطح کار دید.

این نوع چرم در مقایسه با چرم گاوی ضخامت کمتری دارد. به همین دلیل، چرم بزی در ابعاد کوچک تری نیز تهیه و تولید می شود.

در بعضی مراکز شما می توانید چرم های بزی با ضخامت بیشتری را پیدا کنید که بسیار کمیاب هستند. این چرم های بزی ضخیم نیز رگ و ریشه بیشتری دارند.

به همین دلیل، بیشتر تهیه کنندگان از چرم بزی برای تهیه کیف و کفش زنانه و مردانه استفاده می کنند. 

از پوست چرم بزی چه استفاده هایی می شود؟

موارد استفاده از پوست چرم بزی بسیار متنوع است. این چرم به دلیل اینکه از جمله چرم های سبک به حساب می آید می تواند در بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار بگیرد.

از طرف دیگر این چرم انعطاف بالایی دارد. به همین دلیل، می توان آن را به شکل های گوناگون درآورد.

موارد استفاده از این نوع چرم بزی عبارتند از کت و شلوار، پیراهن یا دامن زنانه، پالتو، دستکش، کلاه، شال گردن، بندهای کفش، لباس های غواصی، لباس های ورزشی، بارانی، دسته های برس و سشوار، زیر بشقابی و همچنین زیر لیوانی، جایگاه خودکار و تقویم.

همچنین، می توان از این چرم برای میز، کاور دیوار، روکش مبلمان، روکش صندلی، روکش برای تزیین صندلی و فرمان اتومبیل، جعبه های نگهداری طلا و جواهر، برای تزیین کف اتاق، قاب عکس، کیف های اداری، کیف لب تاب، جلد گوشی، کلاسورهای چرمی، بند ساعت های زنانه و مردانه، جاسوئیچی و جا کلیدی استفاده کرد. این موارد تنها قسمتی از کاربردهای پوست چرم بزی است. 

صادرات پوست چرم بزی از ایران به تایلند

صادرات پوست چرم بزی از ایران به تایلند ایران یکی از بهترین کشورها برای تولید انواع مختلف چرم به ویژه چرم  بزی، چرم گاوی و چرم گوسفندی است. دلیل آن این است که ایران آب و هوای معتدل و چراگاه های مناسبی برای پرورش طیور و دام دارد.

از طرف دیگر، تمام دامداران ما خوراک طبیعی و با کیفیت را در اختیار دام های خود قرار می دهند. اما دام های که در کوهستان زندگی می کنند از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

به همین منظور، صادرات سالامبور و وت بلو ایرانی از زمان های گذشته رواج داشته است. بسیاری از صادرکنندگان ایرانی حتی پیش از صادر کردن نفت به کشورهای دیگر صادرات چرم ایران را انجام می دادند.

ایران توانایی تولید انواع مختلف چرم را دارا است و می تواند به کشورهای همسایه مانند چین، ترکیه، تایلند، پاکستان، هند و دیگر کشورها صادر کند.

دلیل صادرات به دیگر کشورها این است که کشورهای مختلف توانایی تولید چرم به مقدار زیاد را نداشته باشند. همچنین، ممکن است که این کشورها از تکنولوژی و دانش تولید چرم برخوردار نباشند که به همین دلیل است که چرم به آن کشورها صادر می شود. 

مطلب پیشنهادی

فروش عمده چرم خام بزی درجه یک

چرم خام بزی درجه یک در شهر های مختلف ایران فروش عمده شان امکان پذیر می باشد. تولید کنندگانی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند می توانند نیاز خود را در هر سط