فروش سایت
خانه / رادمان / معرفی انواع چرم طبیعی

معرفی انواع چرم طبیعی

در این مطلب می خواهیم به طور سر جمع و یکجا انواع چرم طبیعی را برایتان معرفی کرده و مختصرا پیرامون هر یک توضیحاتی را خدمتتان عرض کنیم.

پوست احشام پس از جدا شدن از لاشه حیوان راهی کارخانه های چرم سازی شده تا در آنجا پس از گذراندن مراحل تولید چرم به چرم نهایی یا چرم فینیش تبدیل شود.

چرم طبیعی انواع مختلفی دارد به همین خاطر کاربردهای مختلفی را می توان برای آن برشمرد که در ادامه تیتر وار به هر یک اشاره ای نموده و مختصری درباره اش توضیحاتی ارائه می دهیم.

انواع چرم طبیعی بزی

یکی از شناخته شده ترین و پرفروش ترین انواع چرم طبیعی، چرم محبوب بزی است. چرم بزی نرم و لطیف است و از آن برای دوخت انواع کیف پول، کیف دوشی و کیف دستی استفاده می شود. برای اکسسوری ها و نیز کفش های زنانه هم می توان از چرم طبیعی بزی بهره برد.

بطور کلی ضخامت چرم بزی ما بین 0.8 الی 1.2 متغیر است که این ضخامت هم تابعی از سن بز است و هم ممکن است در کارخانه با توجه به نیاز مشتری و یا نظر تولیدکننده چرم به ضخامت مشخص و معین در آمده و تولید شود.

نکته دیگر اینکه چرم بزی بیشترین تنوع رنگی را در میان انواع چرم طبیعی دارد و به لحاظ کیفیت نیز دارای درجات مختلفی است تا هر کس با توجه به قدرت خرید و مورد مصرفش بتواند برای چرم طبیعی بزی هزینه کند.

چرم بزی به دو دسته کلی چرم بزی لباسی و چرم بزی کیفی تقسیم می شود.

چرم بزی لباسی با سه نوع فینیش پیگمنتی، اویلی و جیر قابل تولید می باشد و چرم بزی کیفی هم در انواع زیر امکان ساخت شان وجود دارد؛

  • چرم هورس بزی
  • چرم پیگمنتی
  • چرم طرح پوست مار
  • چرم طرح کروکودیل
  • چرم طرح سوسمار
  • چرم سنگ فرشی
  • چرم  آنتیک
  • و سایر موارد

چرم خام گوسفندی

چرم خام گوسفندی بسیار نرم تر و نازک تر از چرم بزی است و به دلیل ضخامت کمش از آن عمدتا برای تولید دستکش چرم، پالتو چرم، کاپشن چرم و به طور کلی لباس چرمی استفاده می شود. این چرم را غالبا در رنگ های مشکی، سورمه ای، قهوه ای، عسلی، قرمز و زرشکی می توان یافت.

فراوانی پوست گوسفند در ایران بالا است و چون در داخل کشور کمتر چرم گوسفندی به کار می آید عمده پوست، سالامبور و وت بلو گوسفندی به کشورهای خارجی به عنوان ماده اولیه صادر می شود.

چرم طبیعی گاوی

پرفروش ترین و فراوان ترین چرم طبیعی در داخل ایران چرم گاوی است. استحکام بالا و محکم بودن چرم طبیعی گاوی مهمترین دلیل استفاده از آن در موارد متعدد است. برای مثال انواع کفش های چرمی زنانه و مردانه از چرم گاوی است. کیف های اداری، دیپلمات، مجلسی زنانه و … نیز از چرم گاوی است. حتی روکش صندلی های لاکچری و مبلمان های چرمی هم اگر از چرم مصنوعی نباشد از چرم طبیعی گاوی است. بنابراین همانطور که می بینید چرم طبیعی گاوی بیشترین استفاده را دارد.

برای صادرات هم بیشترین چرمی که درخواست می شود پوست دباغی شده گاو است.

برای حکاکی هم معمولا از چرم گاوی استفاده می شود که رنگ نشده بوده و به نوعی چرم خام بحساب می آید.

ضخامت چرم های گاوی هم معمولا بین 1.2 تا 2 میلیمتر می باشد.

چرم شتری اصل

چرم شتری اصل هم بمانند چرم گاوی استحکام بالایی دارد و محکم بودن مهمترین شاخصه آن است. در واقع استحکام چرم شتری حدود 6 الی 10 برابر بیشتر از چرم گاوی بوده و از همین روی می تواند جایگزینی مناسب برای چرم گاوی باشد.

محبوب ترین و پرفروش ترین نوع چرم شتری اصل چرم هورس شتری است که ضمن داشتن تنوع رنگی زیبایی خاصی هم دارد. از چرم شتر برای دوخت انواع کیف و کفش استفاده می شود.

چرم خام شترمرغ

چرم خام شترمرغ را می توان در دسته چرم های لاکچری و گران قیمت قرار داد.

چرم شترمرغ به دو دسته چرم بدن شترمرغ و چرم ساق پا تقسیم می شود. مهمترین شاخصه ای که با آن می توان چرم بدن شترمرغ را شناخت وجود نقاط ریز و درشتی است که با فاصله ای معین از هم قرار گرفته اند. این نقاط در واقع محل رویش پر های شترمرغ است. رخ چرم شترمرغ را می توانید در تصویر زیر ببینید.

چرم ساق پای شترمرغ اما طرح، نقش و البته زیبایی منحصربفردی دارد. قیمت چرم ساق پای شترمرغ گران است از همین روی بیشتر از آن برای تزیین و جلوه دادن به کیف های لاکچری استفاده می شود. در عکس زیر این نوع چرم خام هم مشخص می باشد.

منبع: چرم رادمان

مطلب پیشنهادی

مرکز خرید چرم خام طبیعی در تهران

در شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، میزان تولید، خرید و فروش چرم خام طبیعی بسیار بالا است ولی با این حال برخی از فروشندگان و دوزندگان محصولات چرمی از مشهد و تبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *