فروش سایت
خانه / چرم گاوی / قیمت چرم گاوی خام در بازار چند؟

قیمت چرم گاوی خام در بازار چند؟

قیمت چرم گاوی خام در بازار ایران چند است؟ با توجه به وضعیت پر نوسان ارز، اطلاع از قیمت روز هر فوت چرم طبیعی گاوی قبل از خرید، امری ضروری و مهم تلقی می شود بخصوص در خرید های عمده.

توصیف ویژگی های چرم گاوی خام مبحثی است که چون قبلا درباره آن صحبت کردیم در این نوشتار از بیان آن صرفنظر کرده و شما را به خوانش مقاله از پیش نوشته شده دعوت می کنیم.

اما تمرکز ما در این مقاله بر سر قیمت چرم گاوی است.
این روزها، نوسانات بازار ارز تلاطم شدیدی دارد و هنوز ثبات نیافته است. لذا قیمت کالاها و اجناس مورد نیاز اقشار جامعه در بازار، نوسان زیادی دارد.
چرم گاوی خام نیز از این قاعده مستثنی نیست.
از همین روی برای خریداران بالاخص خریداران عمده، اطلاع از قیمت روز چرم گاوی در بازار مهم است.

قیمت ها تحت تاثیر عواملی مثل، واسطه ها، کیفیت و حتی نوع محصول است و می تواند چرم را گران تر کند یا قیمت آن را کاهش دهد

 

قیمت چرم گاوی خام در بازار چند؟

قیمت چرم گاوی در بازار

قیمت چرم گاوی در بازار

 • قیمت چرم گاوی در بازار ایران بسیار متفاوت بوده و تابع پارامترهای زیر است؛
 • نوع چرم گاوی (مثلا ساده باشد یا اشبالت، هورس باشد یا چاپی)
 • سورت چرم که مشخص کننده کیفیت و میزان مرغوبیت چرم است.
 • در بعضی مواقع نوع کاربری و استفاده هم بر روی قیمت هر فوت چرم گاوی تاثیر دارد. مثلا گاها چرم گاوی لباسی به مراتب از چرم کفشی گرانتر است.
 • حجم سفارش چرم
 • خرید از فروشنده دست اول، تامین کننده و یا واسطه ها
 • نام کارخانه هم بعضا بر وی قیمت چرم گاوی خام تاثیر دارد.
 • رابطه و میزان شناخت فروشنده و خریدار از هم بر قیمت چرم در خریدهای بار چندم تاثیرگذار است.

اما آیا از انواع چرم گاوی خام شناخت دارید؟

ما برای این که قیمت یک چرم را بدانیم ابتدا باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشیم. 

انواع چرم گاوی خام

انواع چرم گاوی خام چرم گاوی بیشترین تنوع را در میان چرم های طبیعی دارد. زیر مجموعه های چرم گاوی خام عبارت اند از؛

 • چرم گاوی اشبالت
 • چرم گاوی فلوتر

 • چرم هورس گاوی
 • چرم گاوی نبوک
 • چرم میلینگ گاوی
 • چرم الگانت
 • چرم پولاپ
 • چرم شرانگ یا چرم شرانک
 • چرم رستیک
 • چرم سافتی
 • چرم ناپا

 • چرم آنتیک
 • چرم طرح دار گاوی (چرم طرح کروکودیل، چرم طرح پوست مار)

از میان موارد فوق، چرم ناپا، اشبالت و فلوتر پرکاربرد تر از سایرین اند.

منبع: بازار چرم گاوی

چرم گاوی انواع متفاوتی دارد و موارد استفاده آن ها مخصوص آن نوع چرم است. 

چرم گاو درجه یک مشخصاتی دارد که اگر آن ها را بدانیم به راحتی می توانیم چرم درجه یک را از چرم بی کیفیت تشخیص داد. 

تفاوت انواع چرم گاوی موجود در بازار

تفاوت انواع چرم گاوی موجود در بازار چرم‌ های گاوی در ضخامت، نرمی، رنگ و … با هم تفاوت های جزی و اساسی دارند.

در اینجا چند نمونه از انواع چرم‌های گاوی را به اختصار توضیح می دهیم. 

چرم شبرو: از این چرم بیشتر برای رویه کفش های چرمی استفاده می شود و شما اگر از یک کفاش ماهر سوال کنید اطلاعات بسیاری درباره این نوع چرم دارد. 

چرم گاوی خود رنگ: سطح و مغز این چرم متخلخل است و مقاومت بسیار کمی در برابر نفوذ آب از خود نشان می دهد و آب زیادی را جذب خود می کند بنابراین برای ساخت کفش و یا لباس برای مناطق بارانی اصلا مناسب نیست اما در ساخت قنداق تفنگ، قطار فشنگ، زین اسب، کار های هنری و…کاربرد دارد. 

این چرم را به رنگ‌های مختلف زرد اکر، قهوه ای و نارنجی می توانیم در بازار های چرم فروشی پیدا کنیم.

چرم‌ گاوی میلینگ: این چرم رویه ای لطیف و مغزی متراکم‌ دارد و این تراکم‌ باعث شده که بر خلاف چرم خود رنگ آب را از خود نفوذ ندهد و نوع نازک آن برای لباس مناسب باشد. 

اما از انواع ضخیم آن در صنعت کیف سازی و کفش دوزی و ساخت مبل استفاده می شود. 

مغز و رویه این چرم یک رنگ بوده و باعث زیبایی هر چه بیشتر آن شده است.  

چرم شرانگ: شرانگ‌ در واقع به نوعی نقش گفته می شود که ظاهری نقطه نقطه دارد و این اصطلاح برای برخی از چرم های گاوی به کار می برود. 

چرم نوبوک: این چرم ظاهری مخملی دارد  و در پرداخت و تهیه آن ظرافت منحصر به فردی را استفاده کرده اند و به همین دلیل قیمت بیشتری دارد.  

چرم اشبالت گاوی: این نوع چرم‌ مانند چرم نوبوک ظاهری مخملی دارد اما ظرافت آن کمتر است. 

این چرم با لایه لایه کردن چرم گاوی ضخیم به دست می آید و در واقع قسمتی از یک چرم است و انواع مختلفی دارد. 

تا اینجا انواع چرم‌های گاوی را خدمت شما عرض کردیم یک‌ نوع چرم بزی که ضخامت کمی دارد و به چرم بزی گیاهی معروف است و بیشتر در کار های هنری مثل نقاشی و خطاطی رو چرم کاربرد دارد و به خاطر ضخامت کم‌ آن به عنوان آستر کیف و کفش نیز استفاده می شود. 

برای خرید چرم باید به بازار فروش چرم اصل برویم چون این مراکز معتبر هستند و راحت تر می توان به آن ها اعتماد کرد.

کاربرد های مختلف چرم گاوی

همانطور که گفتیم چرم کاربرد های بسیاری دارد و در زندگی همه انسان ها آثار چرم را می توان پیدا کرد. صنعت مبل سازی، کیف و کفش نمونه ای از کاربرد های چرم است. چون چرم انواعی دارد کاربرد های آن نیز متفاوت خواهد بود. از چرم در آستر، رویه و حتی کف کفش می توان استفاده کرد و رویه کفش باید کیفیتی بالا تر از آستر داشته باشد.

برای تولید آستر لازم نیست که چرم گاوی باشد بلکه می توان از چرم بزی و گوسفندی هم‌ استفاده کرد اما چرم گاوی ضخیم تر و مقاوم تر از آن دو نوع دیگر است.

برای کفش کتانی چرم باید نرم و لطیف باشد تا بتوانیم راحتی کفش را حس کنیم.

برای تولید کفش های کلاسیک برخلاف کفش های کتانی چرم نباید زیاد نرم باشد تا بتوانیم به آن شکل خاصی دهیم.بنابراین در ساخت این نوع کفش به سراغ چرم‌ گاوی می رویم چون مقاومت بیشتری دارد.

در صنعت مبل سازی نیز باید از چرم با مقاومت بالا استفاده شود و بهترین گزینه برای مبل سازی چرم گاوی است اما باید به کیفیت آن نیز توجه کنیم زیرا اگر کیفیت چرم پایین باشد مبل نیز بی کیفیت خواهد بود. 

ویژگی منحصر بفرد چرم گاوی

ویژگی منحصر بفرد چرم گاوی یکی از مهم ترین ویژگی چرم گاوی این است که به دلیل پرورش راحت و کم هزینه گاو، چرم گاوی به فراوانی در بازار وجود دارد و می توانیم انواعی از آن را به قیمت بسیار مناسب خریداری کنیم.

گاو علاوه بر چرم سهم بسیار زیادی در تامین سبد لبنیاتی و گوشتی انسان ها دارد. 

دومین ویژگی منحصر به فرد چرم گاوی مقاومت مثال زدنی آن است که یکی از محکم ترین چرم ها محسوب می شود و در صنایع مختلف قابل استفاده است.  

ویژگی دیگر چرم‌ گاوی نرمی و حالت پذیری آن است که آن را برای برخی از صنایع مانند کفش دوزی مناسب کرده است و اگر به دنبال کفش چرمی اعلا هستید من چرم گاو را به شما عزیزان پیشنهاد می کنم.

چرم گاوی سطح صافی ندارد و نور را به یک اندازه منعکس نمی کند بلکه بعضی از قسمت های آن تیره و بعضی از قسمت ها براق است.

در برابر حرارت مقاومت زیادی دارد و به راحتی نمی سوزد.

سطح پشتی چرم گاوی بر خلاف چرم مصنوعی پرزدار است.

چرم طبیعی معمولا بوی گاو می دهد اما چرم مصنوعی از جنس پلاستیک است. 

مواردی که عرض کردیم تنها تعداد محدودی از ویژگی های این چرم بی نظیر بود.

 

دلایل مصرف زیاد چرم گاوی

 1. انسان ها از دیرباز برای آسایش و راحتی زندگی خود همواره از طبیعت بهره گرفته و طبیعت را قربانی آسایش طلبی های خود کرده و استفاده از پوست حیوانات نمونه ای از این استفاده ها است. 

اما سوالی که ممکن‌ است ذهن تعدادی از شما را به خود درگیر کند این است که چرا چرم گاو در بازار  طرفداران بیشتری دارد و قیمت ارزان تری نسبت به انواع چرم‌ دیگر دارد؟ 

ما برای فهم آسان تر این موضوع گاو را با چند حیوان دیگر که از چرم آن ها استفاده می کنیم مقایسه می کنیم. 

در مقایسه با تمساح: این حیوان فقط برای چرم پرورش داده می شود و چون گوشتخوار بوده پرورش آن بسیار پر هزینه است اما در مقابل گاو گیاهخوار بوده و علاوه بر چرم می توانیم از شیر و گوشت آن نیز استفاده کنیم و به این دلیل تولید چرم گاوی بسیار به صرفه تر است. 

در مقایسه با بز، چرم‌ گاو بزرگ تر، ضخیم تر و مقاوم تر از چرم‌ بز است و برای وسایل چرمی بزرگ مثل مبل نیازی به پینه کردن ندارد هر چند که شیر و گوشت بز نیز قابل استفاده است. 

در مقایسه با شتر پرورش آسان تری دارد و همچنین گاو سازگاری بیشتری با آب و هوا های مختلف دارد. 

پارامتر هایی که عرض کردیم به خوبی نشان می دهد که چرا چرم‌ گاوی در بازار به وفور یافت می شود و قیمت نسبتا پایینی دارد. 

فرآیند تولید چرم گاوی

فرآیند تولید چرم گاوی

 نحوه تولید چرم گاوی از گذشته تا به امروز تفاوت هایی اساسی کرده است و ما در این جا روش دباغی نوین را برای شما به اختصار توضیح‌ خواهیم داد. 

آب زدن خام: در این مرحله همه انواع چرم ها به غیر از چرم هایی که از کشتارگاه می آیند را به نسبت ضخامت و کلفتی بین ۳ تا ۶ روز در حوض آب می خیسانند. 

آهک زدن: خام خیس شده را در داخل گودال های آهکی که معمولا خمره های لعابی حفر شده در خاک است قرار می دهیم و روی آن آهک می پاشیم و سپس پر از آب کرده و می گذاریم ۴ تا ۶ روز در این حالت بماند. 

عورام کاری: در این مرحله خام را آویزان کرده و با کارد مخصوصی آن را عورام کاری می کنیم البته کارد زود کند می شود و بعد از مدتی کار باید آن را تیز کنیم. 

آرد جو کردن: بعد از عورام کاری آن را در خمره دیگری قرار می دهیم و بر روی آن آرد جو می پاشیم تا تخمیر انجام شود و خام ورم کند و نسبت به مواد دباغی حساس شود تا بتوانیم گوشت های اضافه را راحت تر از آن جدا کنیم. این کار در فصل سرما ۲۰ روز و در فصل تابستان۱۵ روز طول می کشد. 

گرفتن گوشت های اضافی: بعد از مرحله آرد جو کردن آن را از خمره بیرون می آوریم و دوباره خام را آویزان می کنیم و با چاقوی مخصوصی که به داس مشهور است گوشت های اضافی را جدا کرده و دوباره در خمره آرد جو قرار می دهیم. 

 نمک پاشیدن: در مرحله دوم آرد جو پوست باید ۳ تا ۴ روز در خمره بماند و بعد آن را از خمره بیرون می آوریم و در تشت قرار می دهیم سپس روی آن نمک می پاشیم و ۲ تا ۳ روز در حالت باقی می ماند. 

مازو کاری: در این مرحله پوست را در گودال آجری که با گرد پوست درخت اقاقیا اندود شده قرار می دهیم و ۴ تا ۵ روز در همین حالت باقی می ماند اما هر روز باید پوست را پشت و رو کنیم و لگد بزنیم. 

مازو کاربرد های دیگری نیز دارد برای مثال در تهیه مرکب سیاه و رنگ کردن پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. 

 پرداخت: بعد از مرحله مازو کاری پوست را خشک کرده و قسمت های گوشتی آن را با استفاده از سنگ پا پرداخت می کنند. 

رنگ کاری: برای رنگ کردن چرم باید اقدامات خاصی را انجام دهیم و رنگ آن نیز خاص است برای مثال رنگ رز، جوهر گلی و صابون سفید بر روی آن می مالند. 

صیقل دادن: در پایان برای زیبایی هر چه بیشتر سیمای چرم، آن را صیقل می دهند. 

قیمت عمده چرم گاوی اصل در بازار

پوست حیوانات از جمله اولین موادی است که انسان ها برای تسهیل زندگی خود استفاده کرده و از آن لباس و سایر وسایل کاربردی را ساخته و از آن استفاده کردند. 

اما مشکلی که وجود داشت این است که نمی توانیم از پوست طبیعی استفاده کنیم چون همیشه نرم و نمناک باقی نمی ماند و خاصیت خود را از دست داده و شکننده می شود و اگر دوباره آن را مرطوب کنیم باعث فساد پوست می شود. 

سوالی که ذهن انسان ها را به خود درگیر کرد این بود که چگونه این مشکل را حل کنیم و تلاش های بسیاری را در این زمینه انجام دادند و در نهایت دباغی را ابداع کردند اما با گذشت زمان و با پیشرفت علم و دانش این روش تغییرات زیادی کرد. 

سوالی که شما از خود می پرسید این است که چه عوامل و پارامتر هایی بر قیمت یک کالا موثر است و قیمت آن را افزایش و یا کاهش می دهد؟ 

 • کیفیت یک محصول مهمترین عامل موثر بر قیمت است زیرا هر چه کیفیت یک محصول بیشتر باشد قیمت آن نیز افزایش می یابد و باید پول بیشتری را بابت آن بپردازیم. 
 • نوع چرم نیز در قیمت چرم تاثیر دارد همانطور که می دانید چرم ها به یک روش تهیه نمی شوند و قیمت یکسانی هم ندارند. 
 • فراوانی چرم یکی دیگر از این پارامتر ها است و هر چه چرم راحت تر و به میزان بیشتری تولید شود و در بازار توزیع شود قیمت چرم کمتر خواهد بود و این به معنای بی کیفیت بودن آن نیست. 

اگر درباره چرم اطلاعات کافی نداریم خرید آنلاین بهترین روش خرید عمده و خرده چرم است زیرا در این سایت ها انواع چرم ها وجود دارد و مشخصات هر کدام درج شده و می توانیم آگاهانه انتخاب کنیم. 

مرکز فروش چرم گاوی درجه یک

مرکز فروش چرم گاوی درجه یک در گذشته از روغن های گیاهی و نمک زاج برای دباغی استفاده می کردند و با پیشرفت علم، علاوه بر سریع تر شدن کار و همچنین تولید چرم با کیفیت تر از مواد شیمیایی دیگری در این کار استفاده می کنند. 

با گذشت زمان و با کشف و اختراع انواع مختلفی از مواد اولیه برای تهیه لباس و ابزار های دفاعی، باز هم چرم و صنعت چرم در زندگی انسان کنار گذاشته نشده و در زندگی او همچنان وجود دارد.  

کار با چرم یک هنر محسوب می شود و وسایلی که با چرم ساخته می شود ارزش بالایی دارد و حتی به کشور های خارجی صادر می شود.

اگر ما تاریخچه چرم را مطالعه کنیم تغییراتی که در اثر پیشرفت علم بر سر این صنعت آمده کاملا قابل لمس است و امروزه موفق شده اند انواعی از چرم های مصنوعی را تولید کنند تا کمتر مجبور به کشتار حیوانات و لطمه به طبیعت شویم. 

از گذشته تا به امروز جایگزین های بسیاری برای چرم معرفی شده اند ولی قبول این موضوع که چه موادی می تواند جایگزین این ماده بی نظیر شود نیاز به تحقیقات و آزمایشات بیشتر است.

این موضوع باعث شده که رقابتی بزرگ‌ در بین مواد مصنوعی و مواد طبیعی به وجود بیایید. 

مطلب پیشنهادی

فروش چرم گاوی رنگ نشده مخصوص حکاکی

فروش چرم گاوی رنگ نشده مخصوص حکاکی در فروشگاه های عرضه کننده لوازم هنری در ابعاد و رنگ دلخواه هنر جویان و هنرمندان صورت می گیرد. از این نوع چرم وسایل مختلفی قاب