فروش سایت
خانه / چرم بزی / صادرات چرم بزی طبیعی ایران

صادرات چرم بزی طبیعی ایران

وضعیت صادرات چرم بزی طبیعی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟ چه شرایطی باید وجود داشته باشد تا یک تولید کننده یا تاجر چرم، راحت تر و با دغدغه ای کمتر بتواند به صادرات چرم خام ایران فکر کند؟

تاریخچه صنعت چرم در ایران غنی است و همواره در عرصه داخلی و خارجی حرف برای گفتن بسیار داشته است.
اما امروزه وضعیت صنعت چرم ایران تغییرات منفی داشته و با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند.

چرم بزی یکی از چرم های با کیفیت در سطح بازار بوده است که مشتریان خاص خود را دارا می باشد به طور معمول در سطح کشور چرم های اصل از مشتریان زیادی برخوردار هستند و علاقمندان برای به دست اوردن چرم اصل همه کار در این زمینه می توانند انجام دهند.

میزان کیفیت این چرم برای استفاده از طریق ضخامت آن تعیین می شود از این محصول در سطح بازار به منظور درست کردن لباس های زنانه و دخترانه نیز به کار می رود. 

در سطح بازار نیز هر چرمی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا می باشد چرم های گاوی به این صورت هستند که دارای الیاف متراکمی هستند این چرم ها یه همین دلیل نیز از مقاومت خوبی نیز برای مصرف کنندگان برخوردار می باشند. ویژگی دیگری که در این چرم های مشهود است داشتن سطح صاف ان های مورد توجه بوده است که در اصطلاح به این مورد در بازار گرین می گویند. 

این چرم های برای استفاده علاقمندان به صورت نرم و خشک و در ضخامت های مختلفی طراحی شده و در اختیار مصرف کنندگان خود قرار می گیرند. از جرم های مذکور در سطح کشور بیشتر برای تولید و ساخت کیف و کفش و لوازم جانبی به کار گرفته می شود.

از ویژگی های منحصر به فرد گرین می توان به این مورد اشاره کرد که گرین های لایه لایه نبوده و رویه و سطح آن ساییده نشده است از نوع دیگری چرم ها که در سطح بازار برای استفاده علاقمندان موجود می باشد می توان به چرم گوسفندی اشاره نمود. 

تراکم چرم گوسفندی نسبت به نوع چرم گاوی کمتر بوده و مقاومت چرم های گوسفندی را ندارند سطم این چرم های نیز مانند سطح چرم های گاوی صاف بوده این چرم های سبک و نرم هستند و از این چرم های نیز در سطح کشور برای درست کردن کیف و کفش و دستکش درست می گردد.

صادرات چرم بزی طبیعی ایران

وضعیت نابسامان صنعت چرم ایران

به گفته نائب رییس صنعت چرم، موارد ذیل موجب شده اند تا صادرات چرم ایران، دیگر آن قدرت رقابتی سابق را نداشته باشد.

 • واردات محصول نهایی چرم تحت عناوین مختلف و به صورت کیلویی که با پرداخت عوارض ناچیز گمرکی انجام می‌شود.
 • تلاطم نرخ ارز
 • افزایش سالانه تورم
 • قاچاق مواد خام چرمسازی

تراکم بافتی چرم بزی در سطح بازار از نوع گاوی کم تز و از نوع گوسفندی بیشتر بوده است این چرم های نیز مانند دو نمونه دیگر از مقاومت خوبی برای درست کردن محصولات برخوردار می باشند مه علاقمندان در صورت مایل بودن به راحتی می توانند روی این چرم ها حساب کنند.

این چرم را به راحتی می توان در سطح بازار تشخیص داد چون با طریق وضوح رویش مو به راحتی می توان چرم بزی را شناسایی کرد و آن را از سطح بازار به دست آورد. از ویژگی جالبی که در این چرم ها می توان به آن ها اشاره کرد این است که این چرم ها نسبت به چرم های دیگر انعطاف پذیر بوده و از وزن سبکی نیز برخوردار هستند. 

بر اساس تهیه چرم نرم و خشک از این محصول نیز در تهیه انواع کیف و کفش زنانه در کشور مورد استفاده قرار می گیرد. توجه به این برند در جهان بیشتر از آن چیزی است که به نظر می رسد. 

میزان تولید سالانه چرم طبیعی ایران

تولید سالانه چرم طبیعی ایران به میزان زیر گزارش شده است؛

 • ۲ میلیون جلد پوست چرم گاوی معادل ۷۵ میلیون فوت چرم گاوی
 • ۲۰ میلیون جلد چرم گوسفندی معادل ۱۴۰ فوت پوست چرم گوسفندی
 • ۸ میلیون جلد چرم بزی طبیعی معادل ۵۰ میلیون فوت پوست چرم بزی در کشور تولید می‌شود.

کارشناسان و تولید کننده های صنعت چرم معتقد اند این صنعت پتانسیل سودآوری خوبی برای کشور دارد و دولت و دست اندرکاران باید نگاه ویژه تری به آن داشته باشند.

با توجه به این که در سطح کشور انواع چرم ها را داریم و هر کدام یک از این چرم های ویژگی های خاص خود را رارا می باشند نوع دیگری از چرم تحت عنوان چرم گاو میش در بازار وجود دارد که این چرم ضخیم تر از چرم گاوی بوده است از این چرم در سطح کشور برای درست کردن چمدان، کیف، زین اسب و کمربند و غیره نیز استفاده می شود.

نوع دیگری از چرم که در کشور برای مصرف علاقمندان وجود دارد چرم اشبالت نام دارد که این چرم از لایه لایه کردن چرم های ضخیم به وجود می آید. این چرم های طبق معمول دارای پرز های سطحی نیز هستند که از ویژگی های منحصر به فرد این محصولات در سطح کشور به شمار می آید. 

برخی از اشبالت های در سطح بازار وجود دارد که از نظر مغز سبک هستند این چرم ها به طور معمول از مقاومت بالایی نیز برخوردار نیستند و در عنوان دیگر یه این چرم های پرک نیز گفته می شود استفاده کردن از انواع چرم ها در سطح کشور از سابقه طولانی مدت برخوردار است و گذشتگان از این محصول برای درست کردن لوازم مورد نیاز خود به خوبی استفاده می کردند. از چرم اشبالت در کشور بیشتر به منظور درست کردن کیف و کفش استفاده می شود.

این چرم های به دلیل پرز دار بودن به راحتی گرد و غبار را به خود جذب می کنند که یکی دیگر از خاصیت های این محصول در سطح کشور بوده است. نوع دیگری از چرم ها که در کشور وجود دارد آستر ها نام دارد که این مورد نیز در بازار مشتریان خاص خود را دارا می باشد استر ها در سطح کشور به دو صورت مصنوعی و طبیعی به کار گرفته می شوند.

تولید بهترین چرم طبیعی در ایران

تولید بهترین چرم طبیعی در ایرانرییس انجمن صنایع چرم ایران می گوید در ایران کارخانه ها و تولید کنندگانی فعالیت دارند که توانایی تولید بهترین چرم طبیعی و خام را دارا می باشند. وی می گوید در بحث صادرات ما در زمینه تولید چرم با کیفیت و مرغوب مشکلی نداریم بلکه عمده معضل ما، بالا بودن قیمت چرم نهایی به نسبت بازار های خارجی است.

انسان ها برای این که به زیبایی مورد نظر خود دست پیدا کنند از همه امکانات موجود در سطح کره خاکی هم چون گیاهان و حیوانات نیز استفاده می کنند تا به کمک این محصولات مواد مورد نیاز خود را با کیفیت بالا درست کرده و از آن استفاده لازم را ببرند.

چرم حیوانی نیز یکی از دارایی های طبیعت بوده است که از ویژگی های جالبی نیز برخوردار می باشد مشتریان در هنگام خرید چرم اصل باید در این زمینه دقت لازم را داشته باشند در غیر این صورت ممک است چرم تقلبی را به قیمت چرم اصل به مشتری در سطح بازار عرضه بدهند.

از انواع چرم های رایج موردجود در سطح بازار می توان به چرم شبرو اشاره کرد که این چرم از نوع گاوی بوده که بر روی رویه کفش به کار گرفته می شود این اصطلاح در سطح کشور بیشتر در بین کفاش های رایج بوده است که از این مورد بر روی کفش های خود استفاده می کنند باعث می شود که بیشتر از این اصطلاح در فرایند های کاری خود استفاده کنند.

معرفی انواع چرم طبیعی

 • چرم بزی طبیعی
 • چرم گاوی
 • چرم گوسفندی
 • چرم شتری
 • چرم شترمرغ

در کشور نوع دیگری از چرم موجود است که با عنوان چرم گاوی میلینگ از آن یاد می شود این چرم نوعی چرم گاوی بوده که دارای رویه متراکم می باشد. متراکم بودن این چرم باعث شده است که به این چرم آب نتواند نفوذ کند و در آن جذب شود چرم مورد نظر هم چنین دارای مغزی متراکم می باشد.

رنگ این چرم معمولا با رنگ رویه های یکسان می باشد از این مدل چرم در سطح بازار بیشتر برای درست کردن مبلمان استفاده به عمل می آید.

چرم اصل تحت هیچ شرایط نبابد بسوزد اگر برای خرید این محصول به بازار فروش مراجعه کردید با حرارت دادن به چرم برای مدت زمان اندکی متوجه می شوید که ادعای فروشنده در این زمینه درست بوده یا نه اگر چرم با دیدن حرارت سوخت نشان دهنده مصنوعی بودن آن است.

چرم بزی طبیعی چه انواعی دارد؟

 • چرم بزی ساده (با فینیش پیگمنتی، آنالین، سیمی آنالین)
 • چرم بزی طرحدار (چرم بزی هورس، چرم بزی فلوتر، چرم بزی طرح کروکودیل، چرم بزی پوست ماری، چرم بزی آنتیک، چرم بزی گرافیکی، چرم بزی طرح شترمرغ و …) که از بین موارد گفته شده چرم بزی هورس، پوست ماری و طرح کرو خواهان بیشتری دارد.

آیا صادرات چرم بزی امکانپذیر است؟

آیا صادرات چرم بزی امکانپذیر است؟ پاسخ این سوال بلی است.
علیرغم شرایط دشوار موجود، باز هم شاهد صادرات چرم و مشتقات چرم طبیعی ایران به کشورهای خارجی هستیم.
مضاف بر مشکلاتی که برای صادرات چرم طبیعی ایران برشمردیم، نبود تبلیغات صحیح خارجی و برندسازی از دیگر معضلات پیش رو می باشد.
در واقع چون تبلیغات موثر و بازاریابی اصولی صورت نگرفته لذا مشتریان خارجی نمی توانند تمامی تولید کنندگان دست اول را پیدا کنند بنابراین صادراتی هم صورت نمی گیرد.
از همین روی توجه به برندسازی خارجی یا برندینگ یکی از ساده ترین روش های افزایش فروش و صادرات چرم بزی و دیگر چرم های طبیعی ایران خواهد بود.

اطلاعات کلی درباره پوست چرم دباغی شده

اطلاعات کلی درباره پوست چرم دباغی شدهپوست چرم دباغی شده یکی از فرآیندهایی است که برای اماده کردن چرم بر روی آن انجام می دهند تا چرم به خوبی قابل استفاده شود در سطح کشور تمامی چرم ها را  به این صورت آماده مصرف کردن می کنند.

دباغی کردن چرم در کیفیت این محصول تاثیر زیادی را می تواند داشته باشد به گونه ای که با این کار می توان کیفیت و مرغوبیت چرم را به راحتی افزایش داد. دباغی در واقع آماده سازی چرم برای مصرف کردن می باشد که روی آن این فرایند های را انجام می دهند. 

پوست به طور معمول محصول است که مواد تشکیل دهنده آن از اسید های آمینه بوده است پیوند بین این مواد پروتئین از پلی پپتید است که باعث شده این ساختار به طور کلی حفظ گردد. اگر این محصول به این حالت خود در سطح بازار باقی بماند باعث خواهد شد که میکروارگانیسم ها به راحتی وارد ساختار ان شده و این ساختار را به گونه ای بین ببرند. 

دباغی نیز در سطح بازار با مواد گیاهی بر روی پوست حیوانات صورت می گیرد از  موادی که در این زمینه استفاده می کنند می توان به چوب درخت صنوبر . کاج و بلوط و غیره اشاره کرد. دباغی را به کمک عصاره دباغی باید انجام داد که برای درست کردن این عصاره به مواد شیمیایی خاصی نیاز است که باید تهیه شده و به کار گرفته شود.

از عصاره های موجود در سطح بازار برای این کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دباغی با زاج سفید: این روش دباغی کردن از روش های قدیمی در سطح کشور بوده است برتری این دباغی در این روش به این دلیل است که باعث می شود که اثری بر روی موی خز باقی نمی گذارد. در این روش از نمک های آهن نیز در سطح کشور استفاده به عمل می آید. 

دباغی با استفاده از سولفات زیرکنیم: پوست های اسیدی شده را به کمک سولفات زیرکنیم در سطح کشور دباغی می کنند در پایان این دباغی پوست را با استفاده از بیکربنات سدیم قلیایی می کنند و به بازار فروش چرم این محصول را عرضه می دهند تا مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.

دباغی با مواد روغنی: این مورد نیز یکی دیگر از روش های دباغی در سطح کشور بوده است در این روش به طور معمول از روغن ماهی و یا روغن مواد گیاهی هم چون روغن تخمه آفتاب گردان استفاده می شود. که از این چرم ها در  کشور برای تولید لباس ها استفاده به عمل می آید.

دسته بندی پوست چرم دباغی شده

دسته بندی پوست چرم دباغی شده که در سطح کشور برای استفاده علاقمندان وجود دارد همان طور که گفته شد در سطح کشور متعدد می باشد از انواع چرم های دباغی شده می توان به چرم بزی گیاهی نیز اشاره کرد که یکی از چرم های با کیفیت در سطح بازار بوده است.

بر روی این چرم تنها فرایند رنگرزی صورت گرفته است از این نوع چرم برای استری کیف و کفش در سطح کشور استفاده به عمل می آید که شرکت های تولید کننده این محصول با استفاده از این محصول تولیدات خود را به این صورت تکمیل می کنند. و برای خرید علاقمندان به بازار فروش محصول عرضه می دهند.

خصوصیات چرم بزی طبیعی

خصوصیات چرم بزی طبیعی در سطح بازار  تراکم بافتی خوبی برخوردار هستند که باعث شده است از این محصول در داخل کشور برای ساخت محصولات متعددی از این چرم استفاده گردد. 

صادرات چرم به عراق توسط نمایندگی ها در سطح کشور صورت می گیرد صادرات همیشه برای اقتصاد کشور مفید بوده است چون با این کار ارز وارد کشور می شود و به این صورت در داخل کشور باعث رونق گرفتن کسب و کار های می شود. 


چگونگی دباغی کردن پوست حیوانات

چگونگی دباغی کردن پوست حیوانات در داخل کشور همان طور که گفته شد  توسط نمایندگی ها در سطح کشور انجام می گیرد. دباغی کردن نیز به دو صورت انجام می شود. که به صورت اولیه و ثانویه بوده است.

به طور معمول دباغی اولیه در عصاره گیاهی انجام شده و دباغی مجدد در محلول مورد نظر انجام می گیرد تا محصول برای استفاده مصرف کنندگان روانه بازار فروش خود گردد. همان طور که گفته شد ضخامت چرم نیز در کیفیت این محصول تاثیر گذار است و هر چه میزان این شاخص بیشتر بوده باشد کیفیت محصول نیز بیشتر خواهد بود.

در داخل کشور به طور معمول برای دباغی پوست حیوانات از زاج سفید استفاده می شود و این ماده که به صورت محلول است در این فرایند های مورد استفاده نمایندگی های مربوطه قرار می گیرد. 

روش دیگری از دباغی نیز در سطح کشور وجود دارد که به صورت دباغی نیم کرومی از آن یاد می گردد. در این روش از نمک های کروم استفاده به عمل می آید که در سه مرحله صورت می گیرد. که دباغی اولیه به کمک محلول کروم صورت گرفته و دباغی ثانویه نیز به صورت عصاره گیاهی در سطح شرکت های مربوطه انجام می گیرد تا این چرم قابل مصرف بوده باشد.

راهنمای جامع خرید چرم طبیعی ایرانی

راهنمای جامع خرید چرم طبیعی ایرانی در  کشور به این صورت است که باید  مشتری در هنگام خرید به این موارد دقت لازم را داشته باشد تا بتواند چرم اصل را خرید باشد در غیر این صورت احتمال دارد چرم مصنوعی را از مراکز خریده باشد.

 • چرم اصل باید نرم و لطافت خاص خود را داشته باشد که در هنگام لمس کردن مشتری متوجه این مورد می شود.
 • چرم های اصل به طور معمول دارای رنگ های روشن و شفاف نیز هستند که با نگاه کردن نیز به این مسئله می توان دست پیدا کرد.
 • چرم اصل نباید به زودی دچار حریق گردد.

مراحل صادرات چرم ایرانی به عراق

مراحل صادرات چرم ایرانی به عراق نیز در سطح کشور توسط شرکتهای معتبر در منطقه صورت می گیرد پوست گوسفندی نیز یکی دیگر از محصولاتی است که مورد بررسی قرار می گیرد. چرم تاج از انواع چرم ها در سطح بازار بوده است که مشتراین خاص خود را دارا می باشد. صادرات سالامبور نیز به نفع کشور بوده است. 

مطلب پیشنهادی

فروش عمده چرم خام بزی درجه یک

چرم خام بزی درجه یک در شهر های مختلف ایران فروش عمده شان امکان پذیر می باشد. تولید کنندگانی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند می توانند نیاز خود را در هر سط