فروش سایت
خانه / چرم بزی / تولید چرم بزی گیاهی به منظور صادرات

تولید چرم بزی گیاهی به منظور صادرات

باید دانست تولید چرم بزی گیاهی به منظور صادرات، تنها توسط مراکزی قابل انجام است که دانش و توانایی ساخت و نیز امکانات و تجهیزات لازم را دارا هستند.

تولید چرم بزی به دو شیوه کاملا متفاوت قابل انجام است؛

  • تولید چرم بزی گیاهی
  • تولید چرم بزی کرومی

اما این دو نوع چرم چه تفاوت هایی با هم دارند؟

پیش از این که به تفاوت این دو بپردازیم لازم است مشخص کنیم که این چرم را برای چه کاری نیاز داریم. برای مثال چرم های بزی گیاهی را ممکن است بهتر بتوان در هنرهایی که مرتبط با چرم هستند استفاده نمود تا نوع کرومی این چرم ها را.

تولید چرم بزی گیاهی به منظور صادرات

چرم گیاهی چیست؟

چرم گیاهی که در زبان لاتین از آن با عنوان vegetable leather یاد می شود چرمی است که از مواد گیاهی بدست آمده از طبیعیت (درختان، بوته ها و …) حاصل می شود.

کشورهای پیشرفته دنیا ملزم به تولید چرم های گیاهی هستند و هرگز اجازه ساخت چرم های کرومی را ندارند.

 افزون بر ممنوعیت تولید چرم های کرومی در کشورهای اروپایی و ایالات متحده، تولید کنندگان  این محصولات حتی اجازه واردات به این کشور ها را نیز ندارند. این چرم ها بیشتر برای استفاده کشورهای جهان سوم، تهیّه شده و به این کشورها صادر می گردند دلیل ممنوعیت تولید و واردات چرم کرومی را باید در مضرات کروم برای انسان و محیط زیستش جستجو نمود. کشورهای صنعتی برای رفع نیاز صنایع و بازار خود به چرم و اجتناب از چرم های کرومی،  تولید و صادرات چرم گیاهی و فراورده های آن را جایگزین نوع قدیمی تر، نموده اند.

میوه و تنه برخی از درختان دارای برخی عناصر نظیر تانین می باشد این عناصر را می توان مادّه اصلی تشکیل دهنده چرم گیاهی دانست. گفته می شود که چرم گیاهی حاصل از این عناصر گیاهی طبیعی برای انسان و طبیعت ضرری ندارند.  نحوه تهیه چرم گیاهی بدین صورت است که پوست را در هنگامی که قصد دباغی کردن آن را دارند، درون محلولی از تانین قرار می دهند. مولکول های تشکیل دهند تانین به درون پوست نفوذ نموده و جانشین آن آبی می شوند که در کلاژن قرار دارد وقتی که این اتفاق بیافتد، آب موجود در پوست از آن خارج می گردد. با این وجود، چرم حاصله بر خلاف چرم خشک طبیعی انعطاف پذیری خود را حفظ  می نماید.

در واقع می توان گفت چرم گیاهی همان چرم معمولی است که در فرایند دباغی آن به جای این که از کروم استفاده شود، از تانین و سایر فراورده های گیاهی مشتق شده از تنه بعضی درختان، استفاده گردیده است. استفاده از مواد گیاهی به جای کروم، انسان را از تبعات کروم مصون می دارد.

ویژگی و مزیت چرم دباغی گیاهی چیست؟

  • زیبایی چرم
  • سازگاری با محیط زیست
  • بوی مطبوع
  • استحکام بالا
  • کیفیت برتر

 گفته می شود که مواد گیاهی که در دباغی چرم مورد استفاده قرار می گیرند، سبب می شوند که چرم ویژگی های طبیعی خود را حفظ نماید. بافت ها، خطوط و رگه هایی که در چرم وجود دارند، بر اثر دباغی، صورت اصلیشان از دست نمی رود این در حالی است که در صورت استفاده از کروم در دباغی چرم، سطح منافذی که بر روی چرم قرار دارند تغییر نموده و افزون بر آن، سطح چرم، رنگی متفاوت به خود می گیرد.

از آنجا که در فرایند تولید چرم گیاهی تلاش می شود تا جایی که ممکن است، رنگ و مواد شیمیایی به کار گرفته نشود و در عوض، رنگ ها و روغن های طبیعی جایگزین آن ها شود؛ و علاوه بر آن از استفاده از کرومیوم در دباغی چرم نیز اجتناب می شود، این دسته از چرم ها برای سلامتی انسان مضر نبوده و سازگاری بیشتری با طبیعت در قیاس با چرم های کرومی دارند.

تانن موجود در برخی گیاهان نظیر مازو باعث می شود که این گیاهان خاصیت مقابله با بوی بد بدن را داشته باشند و به همین اعتبار، مصرف آن به کسانی که بدنشان بوی بد تولید می کند، ممکن است توسط پزشک، توصیه گردد. همچنین، گفته می شود تولید چرم به وسیله این ماده سبب می شود که چرم های گیاهی، بوی دلنشین و متفاوتی را در قیاس با چرم های کرومی که غالباً بوی بدی دارند، از خود تولید نمایند.

چرم های گیاهی به دلیل این که  مقاومت خوبی دارند و می توانند خصیصه های خود را در فرایند تولید حفظ نمایند، پس از این که مورد استفاده قرار گرفتند،  حالتشان عوض نشده و دچار کشیدگی، نمی گردند. در حالی که چرم های تولید شده با کروم، ممکن است تغییر حالت داده و  دچار کشیدگی، گردند.

در تولید چرم های گیاهی، منافذ روی چرم همانند چرم های کرومی به علت کشیده شدن لایه ای رنگ بر روی آن بسته نمی شود. همچنین در تولید چرم گیاهی از چرم معیوب نمی توان استفاده نمود و به همین علت است که این چرم ها ممکن است  باکیفیت تر از دیگر چرم ها به نظر برسند.

چرم کرومی (chrome leather) چگونه چرمی است؟

در روش دباغی کرومی، از مواد شیمیایی کرومی استفاده می شود تا پوست فسادپذیر به چرم نهایی تبدیل شود.
در کشورهای اروپایی و آمریکایی تولید چرم کرومی به طور کلی ممنوع شده و به هیچ عنوان اجازه ساخت و واردات چرم های کرومی داده نمی شود.
کروم یک نوع ماده شیمیایی و فلزی سنگین است که برای محیط زیست اثرات سوء و مخرب دارد.

شاید دلیل این الزام و ممنوعیت، مضراتی باشید که گفته می شود در کروم وجود دارد. کروم از فلزات سنگین محسوب شده و می تواند برای انسان و زیست بوم طبیعی، ضرر داشته باشد. البته، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که همه انواع کروم برای بدن انسان مضر نیستند؛ کروم «سه» در برخی مواد غذایی نظیر سبزیجات و تخم مرغ یافت می شود و عدم وجود یا کمبود آن در بدن،ممکن است موجب اختلال در متابولیسم بدن انسان گردد. همچنین گفته می شود برخی بیماری های قلبی می تواند با کمبود کروم سه در بدن انسان، رخ دهد. کروم های چهار، پنج و شش را می توان از کروم هایی دانست که برای سلامت مضر هستند و برخی از این کروم های مضر در صنایعی نظیر چرم سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

بر اساس یافته های موجود، می توان گفت چرم تهیه شده از کروم علاوه بر مضر بودن برای انسان و محیط زیست، از کیفیت کمتری از چرم های گیاهی برخوردار است. دلیل این امر آن است که در این روش هم منافذ روی پوست چرم، بسته می شود و هم این که به دلیل لایه ای رنگ که بر روی سطح چرم مالیده می شود، چرم از اصالت خود خارج می شود. همچنین بعضاً مشاهده شده است که استفاده از کروم باعث گردیده که بوی نامطبوع و آزار دهنده از این محصول به مشام برسد.

تولید چرم بزی گیاهی

متاسفانه علیرغم تلاش دوستداران محیط زیست، در کشور ما ایران هیچ منع قانونی برای تولید چرم کرومی وجود ندارد. اما این مسئله بدین معنی نیست که امکان ساخت و تولید چرم بزی گیاهی در ایران وجود ندارد. علیرغم گران بودن روش تولید چرم بزی گیاهی، تولید کنندگان محدودی در کشور هستند که محصولات خود را با چرم های گیاهی می سازند و یا در صورتیکه مشتری صادراتی خواهان چرم بزی گیاهی باشد شرایط ساخت انبوه را بدون هیچگونه محدودیتی دارند.

برای این که بتوانید در تشخیص چرم بزی گیاهی از غیر آن دچار اشتباه نشوید باید ویژگی  اصلی چرم و محصولات چرم بزی گیاهی را بدانید.  مهم ترین ویژگی این چرم ها گه سبب می گردد بتوان این چرم ها را از غیر آن تفکیک نمود این است که در فرایند تولید این چرم ها، به جای کروم از عناصر موجود در جدول تناوبی به شمار می رود،از تانن و سایر فراورده های گیاهی مشابه استفاده می گردد.

این ویژگی سبب می شود که چرم های بزی گیاهی که می توانید آن ها را در بازار، آن ها را در رنگ های اُکر و کرم بیابید، بر خلاف چرم های بزی کرومی برا انسان و طبیعت مضر نباشند و به همین دلیل در کشورهای صنعتی و پیشرفته ای نظیر ایلات متحده، تنها آن دسته از چرم های بزی و مصنوعات ساخته شده با آن ها، اجازه واردات می توانند پیدا کنند، که به صورت گیاهی دباغی شده باشند.

برخی از شرکت های تولید داخل به عرضه و فروش انواع چرم بزی گیاهی و طبیعی می پردازند که از آن جمله می توان به شرکت رادمان اشاره نمود که علاوه بر فروش محصولات خود در بازار داخل، این محصولات را به خارج از کشور نیز صادر می نماید.

کاربرد چرم بزی گیاهی

اگر تولیدی یا کارخانه ای قصد صادرات محصول یا چرم خام را به کشورهای اروپایی و آمریکایی داشته باشد حتما بایستی از چرم گیاهی استفاده کند.
به طور کل چرم بزی گیاهی در ساخت و تولید تمامی محصولات از کیف و کفش گرفته تا کت و پالتو مورد مصرف دارد.

منبع: چرم رادمان

چرم بزی از جمله چرم های سبک محسوب می شود و می توان گفت در صورتی که در چرمی دو ویژگی را یافتید، بدانید آن چرم، چرم بز می باشد. یکی از این ویژگی ها این است که بر روی این چرم، برجستگی هایی کوچک وجود دارد. ویژگی دیگر این است که چرم بزی تقریبا  تا حدی لطیف و نرم می باشد. این ویژگی اخیر را ممکن است بتوان از عواملی دانست که چرم بزی درجه یک گیاهی را برای تولید محصولاتی مختص بانوان، نظیر انواع کیف پول و کیف مجلسی، پالتو، دستکش، کت چرم و غیره، استفاده می کند.

علاوه بر محصولات ذکر شده، چرم بز گیاهی در  زمینه تهیه آستر کفش و کیف نیز می تواند کارایی داشته باشد و گفته می شود که از این کالا در برخی هنرها نظیر خطاطی و نقاشی بر روی چرم نیز استفاده می کنند.

آشنایی با انواع چرم بزی

آشنایی با انواع چرم بزی اگر بخواهیم بر اساس روش دباغی انواع چرم بزی را نام ببریم، باید بگوییم که بر اساس دباغی چرم های بزی را می توان به دو درجه عمده چرم بزی کرومی و چرم بزی گیاهی تقسیم نمود. البته، انواع چرم بزی محدود به همین دو نوع نبوده و انواع متنوع تری از این محصول را می توانید در بازار بیابید.

چرم اشبالت به چرم پرزداری گفته می شود که با لایه لایه نمودن چرم ضخیم آن را تولید می کنند. چرب اشبالت بزی نیز طبعاً به همین شیوه تولید می گردد چرم اشبالت بزی که کوچکتر و نازکتر از اشبالت گاوی می باشد، ممکن است در بازار به دشواری یافت گردد.

چرم بزی جیر نیز یکی از انواع چرم تهیه شده با بز می باشد که با ویژگی هایی نظیر لطافت بسیار بالا، داشتن پرز در لایه درونی و مخملی بودن رویه آن، می توان آن را شناسایی نمود.

چرم بزی چپش، به چرمی گفته می شود که از پوست بزغاله به دست می آید. این چرم در میان تولید کنندگان  فعال در صنعت کفش به نام چرم بزی جورابگیر نیز، شناخته می گردد.

 گفته می شود کمر بز دارای گرما و موی بیشتری نسبت به سایر بخش های بدن او می باشد؛ به همین دلیل در فصل زمستان کنه ها در این قسمت از بدن او جمع می گردند. اجتماع این حشرات سبب می شود که چرم بزی تهیه شده از بز، دارای سوراخ های متعدد در سطح خود باشد. شاید به خاطر داشتن همین سوراخ هاست که به این چرم، چرم منجول گفته می شود.

از دیگر انواع چرم بز، چرم ممتاز می باشد. این چرم به طور کامل، سالم بوده و به علّت داشتن ضخامتی بیش از یک میلی متر برای استفاده در تولید کیف و کفش، مناسب به نظر می رسد.

نوع دیگری از چرم تهیه شده از بز وجود دار که چرم رویه یه سوپر مشهور است. این چرم در کنار داشتن میانگین فوتی نزدیک هشت پا، همانند چرم ممتاز از ضخامتی بیش از یک میلیمتر برخوردار می باشد.

چرم سالم  نیز نوعی چرم بزی است که نزدیک شش پا، میانگین فوت آن بوده و برای آستر کیف و کفش، ممکن است مورد استفاده واقع گردد.

 در گذشته، برای ساخت ظروف نوشیدنی چرمی از چرمی استفاده می شده است که چرم ساغر نام داشت. بر اساس اطلاعات در دسترس، این چرم که با رنگ های گیاهی تهیه می گردید، معمولا با پوست بز، تولید می شده است.

خصوصیات چرم بزی درجه یک

از میان انواع چرم بز موجود در بازار، ممکن است بتوان چرم بزی موسوم به چرم ممتاز را بهترین نوع آن دانست و تحت عنوان چرم بزی درجه یک، معرّفی نمود. زیرا این چرم، همانگونه که در تعریف آن آمده است چرمی است که کاملاّ سالم بوده و افزون بر آن دارای ضخامتی بالای 1 میلی متر، می باشد. البته این به این معنا نیست که الزاماً سایر چرم های بزی را الزاماً نمی توان درجه یک دانست.

از دیگر خصوصیاتی که برای چرم بزی درجه یک می توان برشمرد، این است که چرم مزبور با استفاده از تانین و سایر مواد گیاهی دباغی شده باشد نه با کروم. زیرا چرم گیاهی بزی سالم تر بوده و برای انسان و طبیعت مفیدتر می باشد و برخلاف چرم بزی کرومی، ضرری برای آنها ندارد؛ از طرفی استفاده از کروم در دباغی چرم بزی می تواند سبب گردد که منافذ روی پوست چرم بزی مسدود شده و علاوه بر آن لایه رنگ که روی سطح چرم قرار می گیرد، اصالت و طبیعی بودن رنگ آن را از بین می برد.

گیاهی بودن چرم بزی برای صادرات آن  اهمیتی دو چندان می یابد، خاصّه آنکه قصد بر آن باشد که چرم را به کشورهای جهان اوّل صادر نمود. زیرا این کشورها اجازه ورود چرم بزی غیر گیاهی را به کشور خود نخواهند داد.

محصولاتی که از چرم بزی تولید می کنند؟

محصولاتی که از چرم بزی تولید می کنند؟  ممکن است تصور شود که محصولات تولید شده با چرم بز از تنوع کمتری در قیاس با محصولات تولید شده با سایر چرم ها برخوردار می باشند. در صورتی که ممکن است بتوانید طیف گسترده ای از محصولات بزی را در بازار، بیابید.

برای مثال از آن جا که خانم ها ممکن است که کالایی تهیه شده از مواد اولیه لطیف را بپسندند، امکان برخی تولید کننده های محصولات چرمین در تولید انواع البسه چرم نظیر کاپشن و پالتو و همچنین کفش و کیف زنانه و مانند آن از چرم بز استفاده نمایند. همچنین، هنر دوستانی که علاقمند به کار هنری بر روی چرم هستند، می تواند از چرم های بزی گیاهی برای مقصود خود، بهره ببرند.

راهکار تشخیص چرم بزی درجه یک

می توان گفت چرم بزی مرغوب چرمی است که پوست آن در زمانی که حیوان زنده بوده و یا در زمان ذبح و یا در فرایند تهیه جرک دچار آسیب نشده باشد و پوست آن به صورت کامل و بدون نقص باشد. 

نکته بعدی که در هنگام خرید چرم درجه یک باید به آن توجه نمایید این است که چرم های مرغوب طبیعی مثل چرم بز، دارای برچسب می باشد و تمام تولید کننده های چرم، ملزم به نصب این برچسب  ها هستند.

نکته دیگری که ممکن است بتواند شما را در تشخیص چرم بزی درجه یک یاری نماید، بوی آن می باشند. چرم بزی بوی مخصوص به خود را دارد که متفاوت از بوی چرم مصنوعی می باشد. 

از دیگر راه های تشخیص چرم بزی با کیفیّت، مراجعه به کارشناسان خبره و دلسوزی می باشد که هم از اطّلاعات کافی در این زمینه برخوردار هستند و هم این که در قبال اطّلاعاتی که ارائه می دهند، حسّ مسئولیّت پذیری داشته باشند.

تفاوت قیمت انواع چرم بزی

تفاوت قیمت انواع چرم بزی انواع چرم طبیعی، صرف نظر از این که از پوست کدام حیوان تهیه شده اند و یا حتّی اینکه مصنوعی هستند یا طبیعی، دارای قیمت های متنوعی می باشند. این قیمت ها در کنار نوع چرم، به مارک کارخانه سازنده، کیفیت تولید و ایرانی یا خارجی بودن محصول، می توانند وابسته باشند.

انواع چرم بزی را نیز از این قاعده نمی توان مستثنی دانست. یکی از عواملی که می تواند در قیمت این چرم هاتاثیر گذار باشد، گیاهی بودن آن ها می باشد. برای مثال چرم های گیاهی، چه بزی و چه غیر آن، ممکن است گران تر از سایر چرم ها باشند. 

عامل دیگری که می تواند در قیمت چرم بزی اثر گذار باشد، میزان کارایی آن در صنایع مختلف است. بر این اساس، شاید دور از حقیقت نباشد که بگوییم چرم های موسوم به چرم ممتاز بزی، گران ترین نوع چرم های بزی می باشند و  از آنجا که چرم ساغر در زندگی امروزی کارایی خاصی ندارد، انتظار می رود که قیمت کمتری در قیاس با سایر چرم ها داشته باشد. همچنین از آنجایی که چرم منجول امکان دارد دارای سوراخ های ریزی بر سطح خود باشد، ممکن است بتوانید آن را ارزانتر از چرم بزی ممتاز در بازار پیدا نمایید. 

تفاوت چرم گوسفندی با چرم بزی

شاید نتوان به قطعیت گفت که از میان چرم های گوسفندی و بزی کدام یک بهتر هستند زیرا برای هرکدام از آنها، می توان مزایایی ذکر نمود. با این وجود، این چرم ها تفاوت هایی باهم دارند.

انواع چرم گوسفندی را می توان در زمره چرم های نیمه سبک قرار داد درحالی که چرم های بزی، چرمهایی سبک می باشند.

از دیگر تفاوت هایی که می توان بین چرم گوسفندی و بزی ذکر نمود این است که  چرم گوسفندی تراکم الیاف کمتری در قیاس با چرم بزی است و به همین دلیل میزان لطافت بیشتر و مقاومت کمتری نسبت به آن دارد.

از دیگر تفاوت های چرم گوسفندی با چرم  بزی در این است که در حالی که سطح چرم گوسفندی مثل چرم گاوی صاف می باشد، چرم بزی اینگونه نبوده و سطحی نا هموارتر دارد و علاوه بر آن، چون بر روی چرم بزی  مو  می روید به راحتی می توان آن را از چرم گوسفندی  و سایر چرمها، تشخیص داد. داشتن بازار جهانی قدرتمند در کنار بازار داخلی، سبب شده است که کشور ایران به عنوان یک کشور صادرکننده چرم گوسفندی در جهان شناخته گردد.

صادرات چرم بزی گیاهی درجه یک

صادرات چرم بزی گیاهی درجه یک حضور در بازار های جهانی نیازمند رعایت استاندارد های آن، می باشد. بازار چرم در این میان از حساسیت خاصی به ویژه در کشورهای پیشرفته برخوردار است. زیرا هرچقدر هم که چرم و محصولات چرمی کرومی مرغوب باشد، اجازه صادرات و فروش در این کشور ها را ندارد و به همین دلیل است که برای صادرات چرم به این کشورها، حتما باید آن ها را به روش گیاهی دباغی نمود.

چرم های بزی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای صادرات آنها به کشورهای جهان اول، باید آنها را به شیوه های گیاهی و به درجه کیفی بالا، فرآوری و تولید کرد. پس از این که این چرم ها با مادّه های گیاهی و با استفاده از متد روز دنیا و در چهارچوب استاندارد های جهانی  تولید شدند، می توان آنها را به کشورهای مقصد صادر نمود.

مطلب پیشنهادی

فروش عمده چرم خام بزی درجه یک

چرم خام بزی درجه یک در شهر های مختلف ایران فروش عمده شان امکان پذیر می باشد. تولید کنندگانی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند می توانند نیاز خود را در هر سط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *