فروش سایت
خانه / رادمان / تولید انواع چرم خام در ایران

تولید انواع چرم خام در ایران

در کشور ایران به دلیل وجود پتانسیل بالایی که از جهات مختلف وجود دارد، بستر و شرایط تولید انواع چرم خام درجه یک و مرغوب فراهم می باشد.

نوشته ها و گفته ها حاکی از آن است که ساخت و تولید انواع چرم خام در ایران قدمت بالایی داشته و به دهه اول قرن چهاردم هجری خورشیدی بر می گردد. جایی که اولین کارخانه چرم سازی ایران در سال 1308 در شهر تبریز ساخته شد و از آن زمان به بعد بستر تولید چرم در ایران مهیا گردید.

پس از آن هم در همدان، تهران، اصفهان، مشهد و برخی شهرهای دیگر کارخانه‌هایی تاسیس شد به طوری که در سال 1337 تعداد 22 کارخانه در ایران مشغول به کار ساخت انواع چرم خام بودند. پس از انقلاب و از سال 1362 هم در شهرهای قطب تولید انواع چرم، شهرک های صنعتی برپا گردید تا تولید کیفی و کمی چرم خام افزایش یابد.

وضعیت صنعت چرم و صادرات چرم در ایران

در سال های آغازین وضعیت صنعت چرم خام ایران بسیار درخشان بود تا حدی که بسیاری از کشورهای همسایه به دلیل نبود امکانات و افراد متخصص شروع به واردات پوست، چرم خام، فرآورده های نیمه ساخت و چرم نهایی از ایران کردند ولی رفته رفته شرایط صنعت چرم و صادرات تغییر کرد.

وضع عوارض بر صادرات سالامبور و وت بلو شرایط را تغییر داد و باعث شد که صادرات سالانه پوست چرم خام از میزان 200 میلیون دلار در سال 1390 به کمتر از 30 میلیون دلار در آغاز سال 1395 رسد.

تولیدکنندگان سالامبور و وت بلو از توانایی تولید سالانه حدود 25 میلیون جلد پوست سبک خبر می دهند که هم اکنون به دلیل حجم بالای استحصال پوست و ظرفیت تنها جذب 10 درصد تولیدات جهت مصارف داخلی، مازاد تولید 90 درصدی به ناچار باید صادر شود و تقاضای داخلی و زیرساخت های لازم وجود ندارد ولی وضع عوارض صادراتی سنگین برای خروج پوست چرم، سالامبور و وت بلو از ایران میزان صادرات را به شدت کاهش داده است که این موضوع بر خلاف ماده ٣٧ قانون رفع موانع تولید است که بعد از مصوبه شورای اقتصاد به قانون دایمی تبدیل و به دولت ابلاغ شد.

توانایی تولید انواع چرم خام

در گوشه و کنار ایران کارخانه های چرم سازی توانمندی یافت می شوند که همگی آنها توانایی تولید انواع چرم خام سبک، نیمه سنگین و سنگین را دارند. علاوه بر اینکه کارخانه ها قادر به ساخت چرم های رنگی طرح دار هستند این توانایی را هم دارند که طبق استانداردها و شرایط کشور مقصد و مطابق با نیاز خریدار اقدام به تولید چرم صد در صد کرومی و یا چرم گیاهی بنمایند. برای اطلاع از ریز جزئیات کافی است کارخانه های عرضه کننده چرم های صادراتی را شناسایی کرده و با آنها درباره جزدیات کار به مذاکره بنشینید تا ابهامات رفع شود.

منبع: چرم رادمان

مطلب پیشنهادی

مرکز خرید چرم خام طبیعی در تهران

در شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، میزان تولید، خرید و فروش چرم خام طبیعی بسیار بالا است ولی با این حال برخی از فروشندگان و دوزندگان محصولات چرمی از مشهد و تبر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *