فروش سایت
خانه / کیف چرم دست دوز / آموزش دوخت کیف دستی چرم زنانه دست دوز

آموزش دوخت کیف دستی چرم زنانه دست دوز

در این فایل قصد داریم دوخت یک کیف دستی چرم زنانه دست دوز را آموزش دهیم تا براحتی بتوانید یکی از آن را به سادگی برای خود تهیه کرده و استفاده نمایید.

  • وسایل لازم برای دوخت کیف دستی چرم زنانه دست دوز را تهیه کنید. برای دوخت این کیف دستی به 6 الی 8 فوت چرم نیاز دارید. ترجیحا از چرم طبیعی استفاده کنید تا کارتان زیبا و بادوام از آب در آید.

کشیدن الگو: الگوی این کیف بسیار ساده و آسان است. قبل از هر چیز اگر وسیله ای با ابعاد مشخص را می خواهید درون کیف تان قرار داده و حمل کنید، حتما باید اندازه کیف را اندکی از آن وسیله بزرگتر در آورید. برای شروع ابتدا باید ابعاد کفه کیف را تعیین کنید.
کفه کیف چرم باید یک قطعه ی مستطیلی شکل باشد. برای راحتی طول این قطعه مستطیلی را a و عرض آن را b  می نامیم. توجه داشته باشید که عرض و عمق کفه باید برای حمل وسایلی که داخل کیف قرار می دهید مناسب باشد. با این حال، بصورت تجربی توصیه می شود که عمق کفه کیف دستی را کمتر از 5 سانتی متر نگیرید. طول و عرض کفه کیف را به دلخواه خود تعیین کنید.

2 قسمت جلو و عقب کیف بایستی یک اندازه و هم شکل باشند. عرض و پهنای دو قطعه جلو و عقب کیف بایستی به این ترتیب باشد که؛ طول ضلع بزرگتر کفه (یعنی  a) بعلاوه ضلع کوچکتر کفه یعنی b. این موضوع در تصویر کاملا مشخص و واضح است. ارتفاع کیف هم بستگی به خودتان دارد که بخواهید بلندی کیفتان را چه اندازه ای بگیرید. قبل از ادامه کار به شکل و شمایل قطعه های بزرگ کیف نگاه کنید تا از عرض و ارتفاع آن مطمئن شوید.

بند شانه هم نیاز است که الگوکشی شود. بندهای شانه باید به قسمت جلو و عقب کیف متصل شوند تا تعادل کیف چرمی حفظ شود. برای مثال اگر بند های کیف خیلی به هم نزدیک باشند تاب خواهند خورد و اگر از یکدیگر و از مرکز کیف خیلی فاصله داشته باشند مرکز کیف آویزان و زشت خواهد ایستاد، به تصویر دقت کنید. باید قسمت a به سه بخش مساوی تقسیم شود تا نقطه مناسب بند دوشی مشخص شود. باز هم بررسی کرده و اگر لازم بود حتما قبل از برش آن را کمی نزدیک یا دور کنید.

اینکه طول بند کیف چه قدر باشد به خودتان بستگی دارد. اگر اندازه بند کیفی که قبلا از آن استفاده می کرده اید خوب و عالی است همان اندازه را در نظر بگیرید. در غیر اینصورت برای تنظیم بند سرشانه کیف، یک متر خیاطی را روی شانه تان قرار دهید و تصور کنید که بند کیف تان است. به این ترتیب می توانید طول و اندازه مناسب بند کیف را بیابید. سپس 10 سانتیمتر به طول بند اضافه کنید تا بند بتواند در هر طرف اتصال به کیف 5 سانتیمتر همپوشانی داشته باشد.

پهنای بند باید با سایز کیف متناسب باشد. بند باریک برای کیف های کوچکتر و بند پهن برای کیف های بزرگتر استفاده می شود. توجه داشته باشید که وزن وسایل و ملزوماتی که در داخل کیف قرار می دهید روی بند و وزن بند کیف هم روی شانه و بازوی تان خواهد افتاد. بنابراین در تعیین پهنای بند کیف دقت بیشتری به خرج دهید.

آماده سازی چرم: الگو ها را برش بزنید. روی چرم قرار دهید. علامت گذاری کرده و سپس با استفاده از خط کش و کاتر تیز چرم را برش زده و بند دوشی، کفه کیف و قسمت جلو و عقب کیف را جدا نمایید.

چرم را روی یک سطح نرم قرار دهید. شابلون را روی چرم در محل مناسب قرار داده و با کمک یک درفش، خط دوخت را ایجاد نمایید.

به هنگام سوراخ کردن بند کیف، دو قطعه بند را روی هم قرار داده به طوریکه قسمت های پرزدار داخل کار باشند، سپس هر دو را به طور همزمان پانچ و سوراخ کنید.

ساخت و ساز قسمت های جلو و عقب کیف: ابتدا باید بغل های کیف را به هم بدوزیم. دو لبه کناری تکه جلو و عقب را روی هم قرار می دهیم. سمت راست را روی هم گذاشته به نحوی که سطوح فینیش دو قطعه چرم به سمت داخل باشد. یک باریکه از نوار چسب را مطابق شکل به پشت لایه های چرمی چسبانده و بخیه بزنید.

حال یک قطعه چوب نسبتا عریض و یک چکش برای ضربه زدن تهیه کنید.

سپس بلوکه چوبی را زیر لبه دوخت خورده کیف مطابق شکل قرار دهید.

و با کمک چکش درز را مطابق شکل باز کرده و لبه ها را پشت کار برگردانید. این کار را برای هر دو قسمت چپ و راست کیف انجام دهید.

حال قسمت زیرین یکی از لایه های برگشته را مطابق تصویر چسب ریخته و به کمک چکش آن را سفت و محکم کنید.

بعد از آنکه لبه اولی محکم و فیکس شد به سراغ لبه مقابل می رویم و پشت نوار چسب را چسب زده و آن را به چرم محکمش می نماییم.

سمت دیگر نوار چسب را هم آغشته به چسب کرده و آن را پایین آورده و روی لبه نوار چسبی که قبلا چسبانده بودیم تثبیت می نماییم.

قرار دادن کفه کیف در جای خود و دوختن آن: نقطه مرکزی عرض کفه کیف (وسط b) را پیدا کنید. مرکز کفه کیف را با درزهای جانبی تراز نموده و مرکز کفه کیف را به دو طرف جلو و عقب کیف همراه با نوار بدوزید.

همانطور که مشغولید دوخت ها را محکم نمایید.

درزها را نیز چسب زده و به پایین کیف بچسبانید.

به کمک چکش درزها را از قسمت بیرون کیف صاف و مسطح نمایید.

ساخت بندهای کیف:

دو تا بند را روی هم قرار داده به نحوی که پشت چرم ها در قسمت داخلی یکدیگر واقع شوند. از لبه انتهایی بند ها حدودا 7 سانتیمتر فاصله داده و از آن به بعد در جهت مخالف شروع به دوخت دو بند بنمایید. دوخت را تا جایی ادامه دهید که حدودا 7 سانتیمتر از آنتهای سمت مخالف دوخت نخورد. در واقع به جز 7 سانتیمتر ابتدا و انتهای بند مابقی را دوخت می زنیم.

پس از دوخت هر دو بند حال وقت آن رسیده که قسمت های انتهایی بند را به کیف متصل کنید.

با استفاده از سوزن ها می توانید بند را به محل مشخص شده روی بدنه کیف محکم کنید و یا برای تثبیت و عدم حرکت بند از چسب استفاده نمایید.

برای اطمینان از استحکام بند ها، کمی به محل اتصال بند کیف و بدنه کیف چسب بزنید.

سپس دوخت رفت و برگشتی بزنید تا محل اتصال بند به کیف محکم تر شود.

استحکام دادن به کفه کیف چرم: بسته به چرمی که استفاده می کنید کفه کیف ممکن است نرم و شل باشد. چنانچه می خواهید استحکام کفه بیشتر شود باید از یک پایه نگهدارنده استفاده نمایید تا محکم شود.

برای این منظور می توان از تخته سه لا یا مقوای ضخیم استفاده کرد. در اینجا شما باید یک چرم به اندازه کفه کیف و 2 قطعه از مقوا یا تخته با ابعاد 0.5 سانتیمتر کوچکتر از کفه در آورید.

تنظیمات قرارگیری مقوا در ته کیف را انجام دهید تا مقوا در سر جای خود فیکس شود.

گوشه ها را مطابق شکل خالی کرده و برش زنید.

چسب را به قسمت داخلی طول کفه کیف اعمال کنید.

حال چرم را برای پوشاندن مقوای داخل کیف در بخش تحتانی کیف قرار داده و بخش داخلی یک طرف آن را چسب بزنید. دور تا دور چرم را چسب زده و با دقت به کفه بچسبانید.

کیف دستی چرم دست دوز تان آماده است. از آن لذت ببرید.

منبع: چرم رادمان

مطلب پیشنهادی

فروش کیف چرم کج زنانه دست دوز

کیف چرم کج زنانه دست دوز از محبوب ترین کیف هایی است که بانوان جوان و دختران آن را خریداری کرده و بعضا می دوزند. فروش این مدل کیف ها از طریق سایت ها، مغازه ها و

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *